Ռուսաստանն ու Ուկրաինան նոր հարվածներ են փոխանակել
Ռուսական ուժերը փետրվարի 20-ի գիշերը ՌԴ տարածքում խոցել են 149 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք, որոնցից ամենաշատը՝ թվով 57 ԱԹՍ՝ Բրյանսկի մարզում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Իր հերթին, Բրյանսկի  նահանգապետ Ալեքսանդր Բոլգոմազը Telegram-ում հայտնել է, որ ուկրաինական հարվածներից վնասվել է երեք մասնավոր տուն, տուժածներ չկան։
Փետրվարի 19-ի երեկոյան Սևաստոպոլի իշխանությունները հայտարարել են, որ քաղաքում անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ տղամարդ։
Իսկ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերն ամենօրյա զեկույցում տեղեկացրել են, որ Ռուսաստանը փետրվարի 20-ի գիշերն Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակել է հրթիռ և ավելի քան 100 անօդաչու թռչող սարք։ ՀՕՊ ուժերին հաջողվել է խոցել Ուկրաինայի վրա արձակված 128 անօդաչու թռչող սարքից 107-ը։
«Բալիստիկ հրթիռով և 21 գրոհային անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են եղել 14 վայրերում, ինչպես նաև մեկ վայրում տեղի է ունեցել բեկորների հարված», - զեկույցից հատված է մեջբերում BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Զապորոժիեի տարածաշրջանային ռազմական վարչության ղեկավար Իվան Ֆեդորովի խոսքով՝ Զապորոժիեիում տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով մեկ տղամարդ է վիրավորվել։ Նրա խոսքով՝ ռուսական ԱԹՍ-ները թիրախավորել են Զապորոժիեի շրջանի Նովոմիկոլաևկա և Վոլնյանսկ բնակավայրերը։ Հարվածի հետևանքով ավերվել և վնասվել են մասնավոր տներ։
Բացի այդ, առավոտյան ժամը 6-ի սահմաններում ռուսական ուժերը հարվածել են Զապորոժիեում կարևորագույն ենթակառուցվածքների՝ առանց էլեկտրաէներգիայի թողնելով 8000 սպառողի։
Դնեպրոպետրովսկի շրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Գանժան էլ հայտնել է, որ մարզում հրետակոծության հետևանքով երեք մարդ է վիրավորվել։

Россия и Украина обменялись новыми ударами
В ночь на 20 февраля российские войска сбили 149 украинских беспилотников на территории России, наибольшее их количество – 57 – в Брянской области. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство обороны России.
В свою очередь, губернатор Брянска Александр Богомаз сообщил в Telegram, что в результате украинских ударов повреждены три частных дома, пострадавших нет.
Вечером 19 февраля власти Севастополя сообщили об одном погибшем в результате удара беспилотника в городе.
А ВВС Украины в своем ежедневном отчете сообщили, что в ночь на 20 февраля Россия выпустила ракету и более 100 беспилотников по Украине. Силам ПВО удалось сбить 107 из 128 беспилотников, запущенных по Украине.
«Были нанесены удары баллистическими ракетами и 21 удар беспилотником по 14 районам, а в одном районе произошло осколочное попадание», — цитирует русскоязычная служба BBC выдержку из сообщения.
По словам начальника Запорожского областного военного управления Ивана Федорова, в результате обстрела в Запорожье один человек получил ранения. По его словам, российские беспилотники нанесли удары по населенным пунктам Новомыколяевка и Вольнянск в Запорожской области. В результате удара были разрушены и повреждены частные дома.
Кроме того, около 6 утра российские войска нанесли удар по ключевой инфраструктуре Запорожья, оставив без электричества 8000 потребителей.
Александр Ганжа, начальник Днепропетровской областной военной администрации, также сообщил, что в результате обстрела в регионе пострадали три человека.