Խոսե Բալկասարը երդում է տվել որպես Պերուի ժամանակավոր նախագահ
Պերուի խորհրդարանի նոր նախագահ Խոսե Մարիա Բալկասարը երդում է տվել որպես երկրի ժամանակավոր նախագահ: Արարողությունը հեռարձակվել է Կոնգրեսի YouTube ալիքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Երդվում եմ հանուն բոլոր պերուացիների ազնվորեն կատարել հանրապետության նախագահի պարտականությունները, որոնք ընդունում եմ Պերուի Սահմանադրությանը համապատասխան՝ այս պահից մինչև 2026 թվականի հուլիսի 26-ը», - հայտարարել է Բալկասարը:
Հուլիսին նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի այն քաղաքական գործիչը, որը կընտրվի ապրիլի 12-ին նշանակված ընտրությունների արդյունքներով:
Բալկասարը փոխարինել է Խոսե Խերիին, որին պերուացի օրենսդիրները փետրվարի 17-ին անվստահության քվե են հայտնել նրա նկատմամբ կոռուպցիայի և ազդեցության չարաշահման շուրջ հետաքննության պատճառով։
Խերին պաշտոնը զբաղեցնում էր 2025 թ. հոկտեմբերի 10-ից՝ հանցավորության աճի ֆոնին նախագահ Դինա Բոլուարտեի պաշտոնանկությունից հետո։ Բոլուարտեի հեռանալը դարձել է երկարատև քաղաքական ճգնաժամի հերթական դրվագը. 2016 թվականից ի վեր երկրում փոխվել է յոթ նախագահ։

Хосе Балькасар принял присягу в качестве временного президента Перу
Новый председатель Парламента Перу Хосе Мария Балькасар принес присягу в качестве временного президента страны. Церемония транслировалась на YouTube-канале Конгресса. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на ТАСС.
“Клянусь во имя всех перуанцев честно исполнять обязанности президента республики, которые принимаю в соответствии с Конституцией Перу, с этого момента и до 26 июля 2026 года”, — присягнул Балькасар.
В июле пост президента займет политик, избранный по результатам выборов, намеченных на 12 апреля.
Балькасар сменил Хосе Хери, которому перуанские законодатели 17 февраля выразили вотум недоверия в связи с расследованием по делу коррупции и злоупотребления влиянием.
Хери занимал этот пост с 10 октября 2025 года, после отставки президента Дины Болуарте на фоне роста преступности. Уход Болуарте стал очередным эпизодом затянувшегося политического кризиса, с 2016 года в стране сменилось семь президентов.