Ռազմարդյունաբերության ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքների և փորձարարական մշակումների ֆինանսավորումն աճել է 50 տոկոսով
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործիքակազմի շրջանակում անցած տարի ռազմարդյունաբերության ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքների և փորձարարական մշակումների պետական ֆինանսավորումը կազմել է ավելի քան 2 միլիարդ 100 միլիոն դրամ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 16-ի ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ այս ցուցանիշն իր կատարողականով 50 տոկոսով ավելին է, քան 2024 թվականին արձանագրված արդյունքը։
Հայրապետյանը պարզաբանեց, որ ֆինանսավորման աճը պայմանավորված է եղել հիմնավոր, կոմպլեքս-բովանդակային բարեփոխումներով, ինչը մեծացրել է ծրագրի գրավչությունը ռազմարդյունաբերական ընկերությունների համար։
«Անցած տարի կատարվել են մի շարք բովանդակային բարեփոխումներ ռազմարդյունաբերության ոլորտում։ Մասնավորապես, սահմանվել է գիտահետազոտական աշխատանքների և փորձարարական մշակումների նոր կարգ, որով ոչ միայն հստակեցվել և համեմատաբար պարզեցվել է նոր ԳՀՓԿԱ (գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքներ) աշխատանքների ֆինանսավորման գործընթացը, այլ նաև նոր տրամաբանություն ենք ներդրել՝ տեխնոլոգիական պատրաստության մակարդակի հայեցակարգը։ Այն փաստացի թույլ է տալիս ընկերություններին բարդ մշակումները քայլ առ քայլ զարգացնել իրար հաջորդող մի քանի գիտահետազոտական աշխատանքներով ու փորձարարական մշակումներով։ Այս տրամաբանությամբ սկսնակ ընկերությունները վերջապես կարող են սկսել փոքր ֆինանսավորումից՝ քայլ առ քայլ հասունացնելով իրենց մշակումները և կայանալով որպես ընկերություն»,- մանրամասնեց նախարարը։

Within the framework of the Ministry of High-Tech Industry of Armenia’s toolkit, state funding for research and development in the defense industry amounted to over 2.1 billion AMD last year.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said at a press briefing that this figure represents a 50% performance increase over the result recorded in 2024.
Hayrapetyan explained that the increase in funding was driven by well-founded, comprehensive reforms, which have made the program more attractive to defense industry companies.
“Last year, a series of substantive reforms were carried out in the defense industry. In particular, a new framework was established for research and experimental development [R&D] projects, which not only clarified and simplified the process for financing new R&D work but also introduced a new approach—the concept of technology readiness levels. This effectively allows companies to develop complex projects step by step through a sequence of research and experimental development activities. Under this approach, startup companies can begin with small funding, gradually mature their projects, and establish themselves as full-fledged companies,” the minister elaborated.