Իրանը նոր գեոստացիոնար արբանյակ է արձակել տիեզերք
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հեռարձակող ընկերության (IRIB) առաջին գեոստացիոնար արբանյակը՝ «Ջամ-է Ջամ 1»-ը, հաջողությամբ տիեզերք է արձակվել Ղազախստանի Բայկոնուրի տիեզերակայանից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Արբանյակը, որն ուղեծիր է դուրս բերվել ռուսական «Պրոտոն-Մ» հրթիռի միջոցով, ներկայացնում է Իրանի առաջին տեխնիկական փորձը գեոստացիոնար հեռարձակման արբանյակների ոլորտում։
Երեք շաբաթից էլ պակաս ժամանակում արբանյակը կայունացվելու է արևելյան երկայնության 34° ուղեծրային դիրքում։ Այս նախագծի հիմնական նպատակն է ազդանշաններ փոխանցել Երկրի վրա գտնվող կայաններին և ապահովել Իրանի նոր «ինտերակտիվ հեռարձակման» տեխնոլոգիայի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը։
Ի տարբերություն ավանդական հեռուստատեսային արբանյակների՝ «Ջամ-է Ջամ 1»-ի ազդանշանը չի կարող ընդունվել տնային ընդունիչների կողմից և հասանելի է միայն մասնագիտական և մասնագիտացված սարքավորումների միջոցով։ Արբանյակը ենթակառուցվածքային դեր կկատարի IRIB-ի հաղորդագրությունների տարածման ցանցում։

Иран запустил новый геостационарный спутник
Первый геостационарный спутник Иранской телерадиовещательной компании IRIB  “Джам-е-Джам 1”, успешно был запущен в космос с космодрома Байконур в Казахстане. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Mehr.
Спутник, выведенный на орбиту российской ракетой-носителем “Протон-М”, представляет собой первый технический опыт Ирана в области геостационарных вещательных спутников.
Менее чем через три недели спутник будет стабилизирован на орбите на 34° восточной долготы. Главная цель этого проекта — передача сигналов на наземные станции и обеспечение необходимой инфраструктуры для новой иранской технологии интерактивного вещания.
В отличие от традиционных телевизионных спутников, сигнал “Джам-е-Джам 1” не может быть принят домашними приемниками и доступен только через профессиональное и специализированное оборудование. Спутник будет играть инфраструктурную роль в сети распространения сообщений IRIB.