Նոր զոհեր՝ Ուկրաինայում, ավերածություններ՝ Ռուսաստանում. կողմերը հայտնել են նոր փոխադարձ հարվածների մասին
Ռուսաստանը և Ուկրաինան նոր հարվածներ են հասցրել միմյանց, որոնց հետևանքով Ուկրաինայում կան զոհեր, Ռուսաստանում՝ ավերածություններ։
Ռուսական հարվածների հետևանքով Ուկրաինայի Խարկովի մարզում չորս մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ երեք երեխա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Երեկ (փետրվարի 10-ի) երեկոյան թշնամին կրկին հարվածային անօդաչու թռչող սարքով հարձակվել է Բոգոդուխով քաղաքում գտնվող մասնավոր հատվածի վրա։ Հարված է հասցվել բնակելի տան, որն ամբողջությամբ փլուզվել է։ Հրդեհ է բռնկվել 60 քառակուսի մետր տարածքի վրա։ Փրկարարները փլատակներից դուրս են բերել չորս զոհի՝ 34-ամյա տղամարդու և երեք երեխայի մարմիններ։ Վիրավորվել է ևս երկու մարդ, այդ թվում՝ 35-ամյա հղի կին», - հայտնել են փրկարարները։
Տեղական իշխանությունները ռուսական հրետակոծությունների պատճառով Խարկովի մարզի էներգետիկ ոլորտում ստեղծված իրավիճակը հայտարարել են «արտակարգ»։
Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն հայտարարել է, որ Դարնիցայի ՋԷԿ-ին ռուսական հարվածների հասցրած վնասի պատճառով չեն կարող ջեռուցվել Կիևի Դարնիցկիի և Դնեպրովսկի շրջանների 1100 բազմահարկ շենք։
Կլիչկոն հայտնել է, որ տարբեր շրջաններում ևս 200-ից ավելի շենք ջեռուցումից զուրկ են։
Ընդհանուր առմամբ, գիշերը ՌԴ-ն Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակել է 129 անօդաչու թռչող սարք, որոնցից 100-ը խոցվել են կամ ճնշվել։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ փետրվարի 11-ի գիշերը հակաօդային պաշտպանության համակարգերը խոցել են 108 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք Վոլգոգրադի, Ռոստովի, Սարատովի, Բրյանսկի և այլ մարզերում, Կալմիկիայում, Թաթարստանում։
Ռոստովի նահանգապետ Յուրի Սլյուսարը հայտնել է, որ ԱԹՍ-ները հետ են մղվել 12 քաղաքներում և շրջաններում։ Նահանգապետի խոսքով՝ Տարասովսկի շրջանում վնասվել է էլեկտրահաղորդման գծի հենարանը, որի հետևանքով երեք մասնավոր տուն մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի։
Վոլգոգրադի մարզի նահանգապետ Անդրեյ Բոչարովը հայտնել է գիշերը ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից իրականացված զանգվածային հարձակման մասին։ Տեղեկությունների համաձայն՝ Վոլժսկիում վնաս է հասցվել բնակելի շենքի բնակարաններից մեկին, Յագոդկայում ԱԹՍ-ն բախվել է մանկապարտեզի շենքին, իսկ Վոլգոգրադի հարավում գտնվող գործարանում հրդեհ է բռնկվել։ Նախնական տվյալներով՝ զոհեր չկան։
Telegram ալիքների փոխանցմամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերը, հնարավոր է, թիրախավորել են «Լուկօյլ-Վոլգոգրադնավտոպերերաբոտկա» ընկերությանը պատկանող նավթավերամշակման գործարանը։

Новые жертвы в Украине, разрушения в России: стороны сообщают о новых взаимных ударах
Россия и Украина продолжают наносить взаимные удары, в результате в Украине есть погибшие, в России – разрушения.
В Харьковской области Украины в результате российских ударов погибли четыре человека, среди них трое детей. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Русская служба BBC.
“Ночью враг снова атаковал ударным беспилотником частный сектор города Богодухов. Попадание произошло в жилой дом, который был полностью разрушен. Возник пожар на площади 60 кв. м. Из-под завалов спасатели извлекли тела четырех погибших: 34-летнего мужчины и трех детей (двух годовалых мальчиков и двухлетней девочки). Еще два человека пострадали, среди них — 35-летняя беременная женщина”, — сообщили спасатели.
В связи с российскими обстрелами местные власти объявили «чрезвычайное положение» в энергетическом секторе Харьковской области.
Мэр Киева Виталий Кличко заявил, что 1100 многоэтажных зданий в киевском Дарницком и Днепровском районах остались без отопления из-за повреждений, нанесенных российскими ударами по Дарницкой теплоэлектростанции.
Кличко добавил, что более 200 зданий в различных районах также остались без отопления.
Всего Россия за ночь выпустила по Украине 129 беспилотников, 100 из которых были сбиты или подавлены.
Министерство обороны России, в свою очередь, сообщило, что в ночь на 11 февраля системы ПВО сбили 108 украинских беспилотников в Волгограде, Ростове, Саратове, Брянске и других областях, Калмыкии и Татарстане.
Губернатор Ростовской области Юрий Слюсар сообщил, что беспилотники были отбиты в 12 городах и регионах. По словам губернатора, в Тарасовском районе повреждена опора линии электропередачи, в результате чего три частных дома остались без электричества.
Губернатор Волгоградской области Андрей Бочаров сообщил о массированной атаке украинских беспилотников в прошедшую ночь. По сообщениям, в Волжском районе повреждена одна квартира в жилом доме, в Ягодке беспилотник врезался в здание детского сада, на юге Волгограда вспыхнул пожар на заводе. По предварительным данным, жертв нет.
По сообщениям в Telegram-каналах, беспилотники могли целиться на нефтеперерабатывающий завод, принадлежащий компании “Лукойл-Волгограднавтопероботка”.