Ամերիկյան տեխնոլոգիաները կգան Հայաստան. Վենսը խոսել է փոքր մոդուլային ռեակտորների նոր ծրագրի մասին
Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո։
«Այժմ, երբ դա ամբողջությամբ հաստատվի, ճանապարհ կհարթվի, որպեսզի ամերիկյան և հայկական ընկերությունները կարողանան քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքել: Դա նշանակում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի միջոցով: Սա դասական փոխադարձ շահեկան տարբերակ է: Սա նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն իմ երկրի համար, և դա նաև, կարծում եմ, նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն Հայաստանի համար։ Դա նաև ստեղծելու է բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր Միացյալ Նահանգներում: Դա նշանակում է փոքր մոդուլային ռեակտորներ: Ամերիկյան տեխնոլոգիաները գալու են այս երկիր։ Եվ կրկին, սա այն քիչ երկրներից մեկն է, որտեղ մենք բավականաչափ վստահ ենք այս մակարդակի ներդրումներ կատարելու առումով։ Եվ դա տեղի է ունենում վարչապետի ղեկավարության շնորհիվ»,- ասել է Ջեյ Դի Վենսը:

Вэнс заявил о возможности инвестирования до 9 млрд долларов в область гражданской атомной энергетики
Армения и США завершили переговоры по «Соглашению 1, 2, 3» в области гражданской атомной энергетики, открывая широкие возможности для реализации крупных проектов.
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал вице-президент США Джей Ди Вэнс после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Сейчас, когда оно будет полностью одобрено, откроет путь для заключения соглашений между американскими и армянскими компаниями по гражданским ядерным проектам. Это означает первоначальный экспорт из США на сумму до 5 млрд долларов, а также дополнительную долгосрочную поддержку в размере 4 млрд долларов в виде контрактов на топливо и техническое обслуживание. Это классическая взаимовыгодная ситуация.
Это означает более надежную энергетическую безопасность для моей страны, и, думаю, это также означает более надежную энергетическую безопасность для Армении. Это также создаст множество новых рабочих мест в Соединенных Штатах. Это означает малые модульные реакторы. Американские технологии придут в эту страну. И опять же, это одна из немногих стран, где мы достаточно уверены, чтобы делать инвестиции такого уровня. И это происходит благодаря лидерству премьер-министра», — сказал Джей Ди Вэнс.