Ամերիկյան տեխնոլոգիաները կգան Հայաստան. Վենսը խոսել է փոքր մոդուլային ռեակտորների նոր ծրագրի մասին
Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո։
«Այժմ, երբ դա ամբողջությամբ հաստատվի, ճանապարհ կհարթվի, որպեսզի ամերիկյան և հայկական ընկերությունները կարողանան քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքել: Դա նշանակում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի միջոցով: Սա դասական փոխադարձ շահեկան տարբերակ է: Սա նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն իմ երկրի համար, և դա նաև, կարծում եմ, նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն Հայաստանի համար։ Դա նաև ստեղծելու է բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր Միացյալ Նահանգներում: Դա նշանակում է փոքր մոդուլային ռեակտորներ: Ամերիկյան տեխնոլոգիաները գալու են այս երկիր։ Եվ կրկին, սա այն քիչ երկրներից մեկն է, որտեղ մենք բավականաչափ վստահ ենք այս մակարդակի ներդրումներ կատարելու առումով։ Եվ դա տեղի է ունենում վարչապետի ղեկավարության շնորհիվ»,- ասել է Ջեյ Դի Վենսը:

American technology to come to Armenia: JD Vance on new small modular reactor program
Armenia and the United States have completed negotiations on a 123 civil nuclear cooperation agreement, opening wide opportunities for the implementation of major projects, U.S. Vice President JD Vance said after a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
"Now, once that is completely stood up, it will pave the way for American and Armenian companies to strike deals on civil nuclear projects.
That means up to $5 billion in initial U.S. exports, plus an additional $4 billion in long-term support through fuel and maintenance contracts.
This is the classic win-win for both Armenia and the United States of America. It means stronger energy security for my own country, and it also, I think, means stronger energy security for Armenia. And it is also going to create a lot of new jobs back home in the United States. It means small modular reactors.
"American technology is going to be coming to this country. And again, it is one of the few countries where we feel confident enough to invest at this level, to send this kind of technology. And it's happening because of the leadership of the prime minister," said JD Vance.