«Էպիլեպսիա՝ ստվերից դուրս». Երևանում մեկնարկեց էպիլեպսիայի խնդիրներին ու լուծման հնարավորություններին նվիրված համաժողովը
Էպիլեպսիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան (փետրվարի 9) ընդառաջ՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում մեկնարկեց «Էպիլեպսիա՝ ստվերից դուրս» թեմայով համաժողովը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Արաբկիր» բժշկական համալիրի և «Կյանքի ճանապարհ» բարեգործական հիմնադրամի ջանքերով կազմակերպված համաժողովը նվիրված է էպիլեպսիա ունեցող երեխաների առողջության, կրթության աջակցման և սոցիալական ինտեգրման կարևոր հարցերին։
Համաժողովի նպատակը ոչ միայն էպիլեպսիայի մասին իրազեկումն է, այլ նաև անդրադարձը վերջին 10 տարիների ընթացքում էպիլեպտոլոգիայի ոլորտում կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերումներին և իրական առաջընթացին Հայաստանում, ինչպես նաև միջազգային փորձի քննարկումը։
Բացման խոսքում «Արաբկիր» բժշկական համալիրի գիտական ղեկավար, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանը, կարևորելով միջոցառումը, համոզմունք հայտնեց, որ այն նոր ու ավելի մատչելի ճանապարհ ցույց կտա էպիլեպսիայի ախտորոշում ունեցող երեխաներին ու մեծահասակներին։
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանին, ում աջակցությամբ հնարավոր է դարձել հասնել նրան, որ էպիլեպսիայով հիվանդ երեխան ստանում է դեղամիջոց ու ներկայում երբեմն չի նկատվում, որ նա ունի այդ ախտորոշումը։ Սա մեծ նվաճում է։
«Պետք է ասեմ, որ բժշկական հաստատությունների, կազմակերպությունների, ինչպես նաև  Առողջապահության նախարարության աջակցությամբ, մենք արդեն անցնում ենք մի փուլ, երբ 2003-ի մեկ կամ երկու դեղամիջոցի փոխարեն, որը հասանելի էր 10-20 տոկոսին, մենք հիմա ունենք 12 և ավելի դեղամիջոցի անվանում և գրեթե բոլոր նրանք, ովքեր դեղամիջոցով կարող են կառավարվել, ապահովված են»,-ասաց Բաբլոյանը՝ հավելելով, որ նախարարության աջակցությունը, պարտավորեցնում է առավել մեծ առաջընթաց գրանցելու՝ կիրառելով տեխնոլոգիաներ, ինչի շնորհիվ կառավարելի կդառնա նաև այն երեխաների էպիլեպսիան, որոնց դեպքում դեղերն ազդեցություն չեն ունենում։
Բաբլոյանի խոսքով՝ գրեթե 100 տոկոսի են հասնում այն վիրահատությունները, որոնց շնորհիվ նման երեխաները բուժվել են։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մանրամասնեց, որ յուրաքանչյուր երեխայի համար, պետական հոգածության ներքո, ներկայում ապահովվում է հասանելի դեղորայքային բուժում, ինչը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի էպիլեպսիայի ախտորոշումը հնարավորինս չազդի մարդու կենսակերպի վրա։
Նախարարի խոսքով՝ այս ախտորոշմամբ մարդիկ տարիներ շարունակ պայքարել են ոչ միայն իրենց հիվանդության, այլ նաև հանրային ոչ ճիշտ ընկալումների դեմ, ինչը բարդ, դժվար հոգեբանական ընթացք է։
«Վստահ եմ, որ միացյալ ջանքերով մեր հանրությունը կփոխի իր վերաբերմունքը, շատ ավելի հանդուրժող կլինի, կսովորի ինչպես առնչվել այս հիվանդությամբ մարդու հետ, ով հանկարծակի ցնցումների մեջ է ընկել և ճիշտ կարձագանքի»,-ասաց նախարարը՝ հավաստիացնելով, որ նախարարությունը շարունակելու է անել ամեն ինչ էպիլեպսիայի ախտորոշմամբ երեխաների համար կայուն վիճակ ապահովելու, դեղորայքի ու նոր տեխնոլոգիաների միջոցով ցնցումներից զերծ պահելու համար։
Համաժողովի շրջանակներում կներկայացվեն էպիլեպսիայի մասին ժամանակակից բժշկական գիտելիքը, բուժման և հետազոտությունների նոր մոտեցումները, առաջին օգնության ճիշտ քայլերը։ Բացի այդ՝ համաժողովի օրակարգում են ներառական կրթության և սպորտի հնարավորությունները, տարիներով ձևավորված կարծրատիպերը, ինչպես նաև համագործակցության իրական հարթակի ստեղծումը բժշկական, կրթական, բարեգործական և պետական ոլորտների միջև։
Մասնակցում են բժիշկներ՝ նյարդաբաններ, մանկաբույժներ, դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրեններ ու մանկավարժներ, սպորտային ակումբների ղեկավարներ և մարզիչներ, հոգեբաններ, սոցիալական աշխատողներ, բարեգործական ոլորտի և պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և ծնողներ։

«Эпилепсия — из тени»: в Ереване открылась конференция по проблемам и решениям в области эпилепсии
В преддверии Международного дня эпилепсии (9 февраля) Американский университет Армении проводит конференцию на тему «Эпилепсия — из тени».
Как передает Арменпресс, конференция, организованная усилиями медицинского комплекса «Арабкир» и благотворительного фонда «Путь жизни», посвящена важным вопросам здравоохранения, образовательной поддержки и социальной интеграции детей с эпилепсией.
Цель конференции – не только повысить осведомленность об эпилепсии, но и осмыслить работу, достижения и реальный прогресс, достигнутый в области эпилептологии в Армении за последние 10 лет, а также обсудить международный опыт.
Во вступительном слове научный директор Арабкирского медицинского комплекса, профессор Ара Баблоян, подчеркнув важность мероприятия, выразил уверенность, что оно откроет новый и более доступный путь для детей и взрослых с диагнозом эпилепсия.
Ара Баблоян поблагодарил министра здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян, чья поддержка позволила добиться того, чтобы ребенок с эпилепсией получал медикаментозное лечение, и чтобы в настоящее время порой замечалось, что у него этот диагноз. Это большое достижение.
«Должен сказать, что при поддержке медицинских учреждений, организаций, а также Министерства здравоохранения мы уже проходим этап, когда вместо одного-двух препаратов, доступных лишь 10-20 процентам пациентов в 2003 году, у нас сейчас 12 и более наименований лекарств, и почти все, кого можно лечить медикаментозно, уже обеспечены медикаментами», — сказал Баблоян, добавив, что поддержка министерства обязывает нас добиваться большего прогресса за счет применения технологий, благодаря которым не поддающаяся лекарствам эпилепсия у детей также станет поддающейся лечению.
По словам Баблояна, число операций, излечивших таких детей, составляет почти 100 процентов.
Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян подробно рассказала, что каждому ребенку, находящемуся под государственной опекой, в настоящее время предоставляется доступное медикаментозное лечение, что позволяет свести к минимуму влияние диагноза «эпилепсия» на образ жизни человека.
По словам министра, люди с таким диагнозом годами борются не только со своей болезнью, но и с неправильным общественным восприятием, что является сложным и трудным психологическим процессом.
«Я уверена, что благодаря совместным усилиям наше общество изменит свое отношение, станет гораздо более терпимым, научится правильно реагировать на человека с этим заболеванием, у которого внезапно начались судороги», — сказала министр, заверив, что министерство продолжит делать все возможное для обеспечения стабильного состояния детей с диагнозом «эпилепсия» и предотвращения судорог с помощью медикаментов и новых технологий.
На конференции будут представлены современные медицинские знания об эпилепсии, новые подходы к лечению и исследованиям, а также правильные шаги по оказанию первой помощи. Кроме того, в программу конференции войдут вопросы инклюзивного образования и спорта, стереотипы, сформировавшиеся за годы, а также создание реальной платформы для сотрудничества между медицинским, образовательным, благотворительным и государственным секторами.
В программе участвуют врачи-неврологи, педиатры, директора и преподаватели школ и детских садов, руководители и тренеры спортивных клубов, психологи, социальные работники, представители благотворительного сектора и государственных учреждений, студенты и родители.