Գերմանիայի զինված ուժերը կրճատում են զորակազմը Հյուսիսային Իրաքում
Գերմանիայի զինված ուժերը զգալիորեն կրճատում են զորակազմը Հյուսիսային Իրաքում՝ անվտանգության նկատառումներով պայմանավորված։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Der Spiegel պարբերականը։
Մասնավորապես, Գերմանիայի զինուժի հրամանատարությունը, արձագանքելով Իրանում իրավիճակի սրման սպառնալիքին, որոշում է կայացրել որպես նախազգուշական միջոց Իրաքից դուրս բերել զինվորական այն անձնակազմին, որի ներկայությունը խիստ անհրաժեշտ չէ առաքելության համար։ Այդուհանդերձ, զինված ուժերի խոսնակը չի հստակեցրել դուրսբերումից հետո Իրաքում մնացած գերմանացի զինվորականների թվաքանակը։
Գերմանիայի զինված ուժերն Իրաքում առաքելությունը սկսել են 2015 թվականից, երբ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը (ISIS) վերահսկողություն էր հաստատել Սիրիայի մեծ մասի և Իրաքի որոշ հատվածների նկատմամբ։ Գերմանական զինուժը մարզում է Իրաքի անվտանգության ուժերը, հիմնականում՝ բարձրաստիճան զինվորականներին՝ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու նպատակով։

Вооруженные силы Германии сокращают контингент в Северном Ираке
Вооруженные силы Германии значительно сокращают свое военное присутствие в Северном Ираке, исходя из соображений безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило немецкое издание Der Spiegel.
В частности, командование вооруженных сил Германии, в ответ на угрозу эскалации ситуации в Иране, приняло решение в качестве меры предосторожности вывести из Ирака тех военнослужащих, чье присутствие не является строго необходимым для выполнения миссии. Однако представитель вооруженных сил не уточнил количество немецких военных, оставшихся в Ираке после вывода войск.
Германия развернула миссию в Ираке в 2015 году, когда террористическая группировка “Исламское государство” (ИГИЛ) захватила большую часть Сирии и часть Ирака. Вооруженные силы Германии ведут подготовку иракских сил безопасности, в основном высокопоставленных военнослужащих, к борьбе с этой террористической группировкой.