Ռուսաստանի և Ուկրաինայի փոխադարձ հարվածներից կան նոր զոհեր
Ռուսաստանը և Ուկրաինան շարունակում են փոխադարձ հարվածները՝ չնայած Աբու Դաբիում ընթացող ԱՄՆ-ՌԴ-Ուկրաինա եռակողմ բանակցություններին։ Ռուսական ուժերի հարվածների հետևանքով Դոնեցկի մարզում 7 մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանություններին։
Նշվում է, որ ռուսական ուժերը կասետային զինամթերքով գնդակոծել են Դրուժովկա քաղաքը։ Հարվածի տակ է հայտնվել շուկան, որտեղ առավոտյան այդ ժամին եղել են մեծ թվով մարդիկ, որոնցից 7-ը զոհվել են, 8-ը՝ վիրավորվել։ Բացի այդ, Դրուժովկայի վրա ռուսական ուժերը երկու ավիառումբ են նետել։ Վնասվել են արդյունաբերական գոտի, 3 բազմահարկ շենք և 3 մասնավոր տուն։
Իր հերթին, Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևում 1100 բազմաբնակարան շենք մնացել է առանց ջեռուցման։
Ռուսական ուժերը հարվածել են նաև Օդեսային, որտեղ հինգ մարդ է վիրավորվել։
Ռուսական կողմն էլ հայտնել է, որ Խերսոնի մարզի՝ ՌԴ վերահսկողության տակ անցած հատվածում ուկրաինական հարվածներից 4 մարդ է զոհվել, 12-ը՝ վիրավորվել։ Իսկ Գոլայա Պրիստան քաղաքում հրետանային հարվածներից 88-ամյա կին է զոհվել։
ՌԴ Բրյանսկի մարզը ևս ենթարկվել է զանգվածային հարվածների HIMARS համակարգերով, ռեակտիվ ԱԹՍ-ներով և «Նեպտուն» հեռահար կառավարվող ռումբերով։ Ըստ նահանգապետի՝ վնասվել են 20 մասնավոր տուն, բազմաբնակարան շենքում՝ 27 բնակարան, փլուզվել է մեկ տուն։
Բելգորոդի նահանգապետն իր հերթին հայտնել է, որ ուկրաինական ուժերը հրթիռակոծել են էներգետիկայի օբյեկտները, ինչի պատճառով մի քանի դպրոց անցել է հեռավար ուսուցման։

Взаимные удары России и Украины привели к новым жертвам
Россия и Украина продолжают обмениваться ударами, несмотря на трехсторонние переговоры между США, Россией и Украиной в Абу-Даби.
В Донецкой области в результате ударов российских войск погибли семь человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает русская служба BBC со ссылкой на местные власти.
Отмечается, что российские войска обстреляли город Дружковку кассетными боеприпасами. Пострадал рынок, где в это время утра находилось большое количество людей, 7 из которых погибли и 8 получили ранения. Кроме того, российские войска сбросили на Дружковку две авиабомбы. Повреждены промышленная зона, 3 многоэтажных здания и 3 частных дома.
В свою очередь, президент Украины Владимир Зеленский заявил, что 1100 многоквартирных домов в Киеве остались без отопления.
Российские войска также нанесли удар по Одессе, где пять человек получили ранения.
Российская сторона сообщила, что в результате ударов Украины по части Херсонской области, находившейся под российским контролем, погибли 4 человека и 12 получили ранения. Также в результате артиллерийских обстрелов в городе Голая Пристань погибла 88-летняя женщина.
Брянская область России также подверглась массированным обстрелам с использованием систем HIMARS, реактивных гранатометов и дистанционно управляемых бомб «Нептун». По словам губернатора, повреждено 20 частных домов, 27 квартир в многоквартирном доме, один дом обрушился.
Губернатор Белгорода, в свою очередь, сообщил, что украинские силы обстреляли энергетические объекты, в связи с чем несколько школ перешли на дистанционное обучение.