Կենսաթոշակային ֆոնդերի 558 հազար մասնակից, 750 միլիարդ ակտիվներ. «Ամունդի-Ակբա»-ն ամփոփում է 2025-ը
Կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչ «Ամունդի-Ակբա»-ն 2025 թվականն ամփոփում է կարևոր ձեռքբերումներով։ ՀՀ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի առաջատար ակտիվների կառավարիչը 2025 թվականն ամփոփել է 750 միլիարդ ՀՀ դրամ ակտիվներով։
Ամփոփելով նախորդ տարվա կատարված աշխատանքը՝ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Ամունդի-Ակբա» ընկերության գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը նշեց, որ նկատելի առաջընթաց ունեն կենսաթոշակային ֆոնդերում ներգրավված անձանց թվաքանակի ցուցանիշում։
«Ավելի քան մեկ տասնամյակի ընթացքում մեր ընկերությունը ձևավորել է կայուն աճի վստահելի պատմություն և էական ազդեցություն է ունեցել Հայաստանի ֆինանսական համակարգի զարգացման վրա։ Ներկայում մեր ընկերությունը կառավարում է շուրջ 558,000 անձանց կենսաթոշակային ակտիվներ»,-ասաց Ժան Մազեջյանը։
750 մլրդի 26 տոկոսը գոյացել է կառավարման արդյունքում գոյացած եկամտից։ Ակտիվների շուրջ 64 տոկոսը ներդրվել է Հայաստանում, իսկ մյուս մասը դիվերսիֆիկացված է միջազգային շուկաներում։ Ուշադրության կենտրոնում են եղել տարբեր ոլորտներ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, ֆինանսներ, արդյունաբերություն, առողջապահություն, էներգետիկա, անշարժ գույք և այլն։ «Ամունդի-Ակբա» ընկերության գլխավոր ներդրումային տնօրեն, զարգացման գծով փոխտնօրեն Հրայր Ասլանյանը կարևորեց նախորդ տարի կատարած օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք նոր հնարավորություն են տալիս։
«Շատ կարևոր օրենսդրական փոփոխություններ եղան, որոնց արդյունքում կենսաթոշակային ֆոնդերը հնարավորություն ունեն ուղիղ ներդրում կատարելու տնտեսության իրական հատվածում։ Այս առումով բավական դրական զարգացումներ ունենք, կարծում եմ առաջիկայում հանրությանն այդ մասին տեղյակ կպահենք»,-ասաց Հրայր Ասլանյանը։
«Ամունդի-Ակբա»-ն ուշադրության կենտրոնում է նաև հայաստանյան կարևոր ենթակառուցվածքները։ Մասնավորապես, ներդրումներ կատարվել են ՀԷՑ-ում, որն առանցքային ենթակառուցվածքներ ունի երկրի տնտեսության համար։
«Մենք հանդիպումներ ենք ունեցել ՀԷՑ-ում՝ հասկանալու կառույցի հեռանկարները, պարտքի սպասարկման հնարավորությունները։ Ընկերության ղեկավարությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ պատրաստակամ են ամբողջությամբ կատարել իրենց ֆինանսական պարտավորությունները, այդ թվում կենսաթոշակային ֆոնդերի նկատմամբ։ Հետագա համագործակցության առիթներ, հուսով ենք, կունենանք։ Մինչ այդ պետք է հասկանալ ՀԷՑ-ի իրավական կարգավիճակը»,-հավելեց Հրայր Ասլանյանը։

Amundi-Acba, Armenia’s leading pension fund manager, reports 750 billion AMD in assets for 2025
Amundi-Acba, the leading asset manager of Armenia’s pension funds, announced on Tuesday that it had 750 billion AMD in assets by the end of 2025.
Amundi-Acba CEO Jean Mazedjian said at a press conference on their 2025 activities that there has been noticeable progress in the number of people participating in pension funds.
"Over more than a decade, our company has built a reliable track record of steady growth and has made a significant impact on the development of Armenia’s financial system. Currently, our company manages the pension assets of around 558,000 individuals," he said.
According to the senior executive, twenty-six percent of the 750 billion comes from income generated through management. Around 64% of the assets have been invested in Armenia, while the remainder is diversified across international markets. The focus has been on various sectors, including information technology, finance, industry, healthcare, energy, real estate, and more.
Deputy CEO Hrayr Aslanyan, in charge of investments, highlighted recent legislative changes that have enabled new opportunities.
"There have been very important legislative changes that allow pension funds to make direct investments in the real sector of the economy. In this regard, we have seen quite positive developments, and I believe that in the near future we will inform the public about this," he said.
Amundi-Acba is also focusing on key infrastructure in Armenia. In particular, investments have been made in the Electric Networks of Armenia (ENA), which has critical infrastructure for the country’s economy.
"We have held meetings at ENA to understand the company’s prospects and its debt-servicing capabilities. The company’s management once again reaffirmed that they are ready to fully meet their financial obligations, including those to pension funds. We hope there will be opportunities for further cooperation. In the meantime, it is necessary to understand ENA’s legal status," he said.