Ռուսաստանը և Ուկրաինան զինծառայողների աճյունների հերթական փոխանակումն են իրականացրել
Մոսկվան Կիևին է հանձնել Ուկրաինայի զինված ուժերի 1000 զոհված զինծառայողի մարմին՝ փոխարենը ստանալով ռուսաստանցի 38 զինվորականի մարմին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։
«Ստամբուլյան համաձայնագրերի շրջանակներում Ուկրաինային է փոխանցվել 1000 զոհված ուկրաինացի զինվորականի մարմին։ Ռուսաստանին փոխանցվել է 38 զոհված ռուսաստանցի զինվորի մարմին», - գրել է նա իր Telegram ալիքում։
Նախորդ փոխանակումը տեղի է ունեցել 2025 թ. դեկտեմբերի 19-ին, երբ Մոսկվան Կիևին փոխանցեց 1000 աճուն՝ 26-ի դիմաց։ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանն արդեն Ուկրաինային է հանձնել 11 000 աճյուն։

Россия и Украина провели очередной обмен останками военнослужащих
Москва передала Киеву тела 1000 погибших военнослужащих украинских ВС, приняв тела 38 российских военных. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс” со ссылкой на помощника президента России Владимира Мединского.
“В рамках стамбульских договоренностей Украине переданы тела 1000 погибших украинских военных. России переданы тела 38 погибших российских воинов”, — написал он в своем Telegram-канале.
Предыдущий обмен состоялся 19 декабря 2025 года, когда Москва передала Киеву 1000 останков в обмен на 26. По словам министра иностранных дел России Сергея Лаврова, Россия уже передала Украине останки 11 000 военных.