Իրանի նախագահը կարգադրել է հրապարակել ցույցերի ժամանակ բոլոր զոհվածների անունները
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը կարգադրել է հրապարակել երկրում վերջին շաբաթներին տեղի ունեցող ցույցերի ու անկարգությունների բոլոր զոհերի անունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Mehr լրատվական գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է նախագահի վարչակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Մոհամմադ Մեհդի Թաբաթաբեին:
Նա հայտնել է, որ նախագահի կարգադրությամբ «վերջին ողբերգական միջադեպերի ժամանակ կյանքը կորցրած բոլոր անձանց անունները և տվյալները կհրապարակվեն»։
Թաբաթաբեին նշել է, որ այս քայլը պատասխանն է վիճակագրությունը նենգափոխելու՝ արևմտյան զանգվածային լրատվամիջոցների փորձերին: «Նպատակն է մերկացնել յուրաքանչյուրին, ով ստում է», - հավելել է նա:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հունվարի 23-ին հայտնել է, որ զոհերի թիվը հասել է 3117-ի, նրանց թվում կան ինչպես խաղաղ քաղաքացիներ, այնպես էլ անվտանգության ուժերի աշխատակիցներ:

Президент Ирана распорядился опубликовать имена всех погибших во время акций протестов
Президент Ирана Масуд Пезешкиан распорядился опубликовать имена всех погибших во время акций протестов и беспорядков, произошедших в стране в последние недели. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на информационное агентство Mehr, об этом сообщил глава отдела по связям с общественностью администрации президента Мохаммад Мехди Табатабаи.
Табатабаи отметил, что этот шаг является ответом на попытки западных СМИ исказить статистику. “Цель состоит в том, чтобы разоблачить всех, кто лжет”, — добавил он.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи 23 января сообщил, что погибло 3117 человек, включая как мирных жителей, так и сотрудников сил безопасности.