ԵՄ-ն նոր պատժամիջոցներ կսահմանի Իրանի դեմ
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Նոել Բարոն հայտարարել է, որ ԵՄ-ն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կսահմանի այդ երկրում բողոքի ցույցերը դաժանաբար ճնշելու պատճառով։
«Մենք այսօր եվրոպական պատժամիջոցներ կսահմանենք Իրանում բռնաճնշումների համար պատասխանատուների՝ կառավարության անդամների, դատախազների, ոստիկանապետերի, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) անդամների և ինտերնետի անջատման պատասխանատուների նկատմամբ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա հունվարի 29-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով ԵՄ-ի Խորհրդի նիստից առաջ։
Բարոն հայտնել է, որ ԵՄ-ն կսառեցնի ավելի քան 20 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ակտիվները և կարգելի նրանց մուտքը ԵՄ երկրներ։
Նախորդ օրը Ֆրանսիան պաշտպանել է ԻՀՊԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպությունների եվրոպական ցանկում ներառելու գաղափարը։
Բողոքի ցույցերն Իրանում սկսվել են 2025 թ. վերջին։ Սկզբում դրանք պայմանավորված էին երկրի տնտեսական իրավիճակով, մասնավորապես, ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ անկմամբ, սակայն հետո ցուցարարները սկսեցին նաև քաղաքական պահանջներ հնչեցնել։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտնել է, որ երկրում տեղի ունեցած անկարգությունների ընթացքում «զոհվել է 2427 քաղաքացիական անձ և Իրանի անվտանգության ուժերի աշխատակից, ինչպես նաև 690 ահաբեկիչ»։

ЕС введет новые санкции против Ирана
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро объявил, что ЕС введёт санкции против Ирана за жестокое подавление протестов в стране.
«Сегодня мы примем европейские санкции в отношении тех, кто несёт ответственность за репрессии. Под ограничения попадут члены правительства, прокуроры, руководители полицейских подразделений, представители КСИР, а также лица, ответственные за блокировку интернета”, — как передает “Арменпресс”, заявил он перед заседанием Совета министров иностранных дел ЕС 29 января.
Барро объявил, что ЕС заморозит активы более чем 20 физических и юридических лиц и запретит им въезд в страны ЕС.
Накануне Франция поддержала идею включения КСИР в европейский список террористических организаций.
Протесты в Иране начались в конце 2025 года. Вначале они были вызваны экономической ситуацией в стране, в частности, резким падением курса национальной валюты, но затем протестующие начали выдвигать и политические требования.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи сообщил, что во время беспорядков в стране “были убиты 2427 мирных жителей и сотрудников иранских сил безопасности, а также 690 террористов”.