Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 786.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունվարի 23-ի վճռով բավարարվել է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության, կբռնագանձվի 786 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 297 միլիոն 980 հազար դրամ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակով պողոտայում գտնվող՝ 1.4514 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Դատարանը, բավարարելով Գլխավոր դատախազության հայցը, անվավեր է ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրն ու, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք, վճռել՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հողամասի արժեքը՝ 297 միլիոն 980 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскано 786 тыс долларов
Антикоррупционный суд 23 января 2026 года удовлетворил очередной иск департамента защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, после вступления решения в силу в пользу Республики Армения будет взыскано 297 миллионов 980 тысяч драмов, что эквивалентно 786 тысячам долларов США.
Департамент защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры подал иск в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи земельного участка площадью 1,4514 га на проспекте Адмирала Исакова в районе Малатия-Себастия города Еревана, подписанный 17 декабря 2005 года между бывшим министром обороны Армении Сержем Саргсяном и частным лицом.
Суд, удовлетворив требование генпрокуратуры, признал договор купли-продажи недействительным и, как следствие недействительности договора, постановил взыскать с физического лица стоимость земельного участка в пользу Республики Армения в размере 297 миллионов 980 тысяч драмов.