Չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ երկու ժողովուրդները մոտ են միմյանց. Երևանում էր Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի պատվիրակությունը
Խորհրդարանական համագործակցության շրջանակում Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակության՝ ՀՀ ազգային ժողով այցի շրջանակում քննարկվել են օրակարգային մի շարք հարցեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանից մանրամասներ են ներկայացրել:
Պատվիրակներին ընդունել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ կարևորելով Հայաստան-Մեքսիկա հարաբերությունների սերտացումը, խորհրդարանական համագործակցության խորացումը, փոխայցերի ակտիվացումը:
Պատվիրակներն ապա հանդիպել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի հետ: «Չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ երկու ժողովուրդները մոտ են միմյանց»,-նշել է Խանդանյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը կարևորում է Մեքսիկայի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Կարևորվել է նաև երկկողմ չվերթների իրականացումը:
Խանդանյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսված երկխոսության մասին:
Փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի շրջանակ է քննարկվել  նաև Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Խաչատրյանի հետ:
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սիլվիա Պատրիսիա Խիմենես Դելգադոն ուրախությամբ է նշել Հայաստան-Մեքսիկա փոխգործակցության մասին: «Առաջինը, որ գրավեց իմ ուշադրությունը, ձեր երկրում արձանագրված տնտեսական աճի տեմպերն են»,-ասել է նա:

Mexican legislators visited Armenia as part of parliamentary cooperation to discuss a number of agenda items.
The delegation was led by Silvia Patricia Jiménez Delgado, who serves as the head of the Mexico–Armenia Friendship Group at the Mexican Chamber of Deputies.
Vice Speaker of Parliament Ruben Rubinyan received the delegation. During the meeting, he emphasized the importance of strengthening Armenia–Mexico relations, deepening parliamentary cooperation, and intensifying mutual visits, the parliament’s press service said in a press release.
MP Sargis Khandanyan, head of the Armenian parliament’s Foreign Relations Committee, also met with the delegation. “Despite the geographic distance, the two peoples are close to each other,” he said.
Khandanyan noted that Armenia attaches importance to the development of relations with Mexico. The sides also emphasized the importance of bilateral flights.
MP Khandanyan (Civil Contract) also spoke about the Armenia–Azerbaijan dialogue.
The delegation also discussed partnership with MP Artur Khachatryan, head of the Armenian parliament’s friendship group with Mexico.
Silvia Patricia Jiménez Delgado expressed satisfaction with the partnership between Armenia and Mexico. “The first thing that caught my eye is the pace of economic growth in your country,” she said.