ՄԱԿ-ում Իրանին կոչ է արել վերականգնել համացանցի հասանելիությունը
Միավորված ազգերի կազմակերպության մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Ֆոլկեր Տյուրկն Իրանի իշխանություններին կոչ է արել վերականգնել երկրի ներսում համացանցին հասանելիությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այս անջատումը, որն ամենաերկարատևն է Իրանի ամբողջ պատմության ընթացքում, լրջորեն սահմանափակել է հասանելիությունը տեղեկատվությանն ու կապի միջոցներին։ Իրանցիները չեն կարողանում շփվել միմյանց հետ, այն մարդկանց, որոնք երկրից դուրս են գտնվում, և տեղեկանալ, թե ինչ է կատարվում իրենց շուրջ»,- նշել է պաշտոնյան։
Բողոքի ցույցերն Իրանում սկսվել են 2025 թ. դեկտեմբերի վերջին իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և հիպերինֆլյացիայի պատճառով։ Սկզբում բողոքի ցույցերի հիմնական թեման դարձել են փոխարժեքի կտրուկ տատանումները և դրանց ազդեցությունը մեծածախ ու մանրածախ գների վրա: Սակայն ավելի ուշ Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների, իսկ կարգախոսները ստացել են քաղաքական բնույթ՝ թիրախավորելով Իրանի ներկայիս քաղաքական համակարգը: Երկրում սահմանափակված է ինտերնետի հասանելիությունը։

В ООН призвали Иран восстановить связь и доступ к интернету
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал власти Ирана восстановить доступ к средствам связи и интернету внутри страны.
"Это отключение, самое длительное за всю историю Ирана, серьезно ограничило доступ к информации и средствам связи. Иранцы не могут общаться друг с другом или с людьми за пределами страны и не могут узнать, что происходит вокруг них", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказал он на специальной сессии Совета ООН по правам человека, посвященной ситуации в исламской республике.
По словам Тюрка, власти Ирана первоначально отреагировали на протесты "призывом к диалогу и объявили об удвоении государственной субсидии для смягчения последствий роста цен". Однако затем, как утверждал комиссар, Тегеран попытался "дискредитировать протестующих, называя их террористами, врагами государства и иностранными агентами". По его данным, в результате беспорядков погибли "тысячи людей".