Կիևը չի կարող ԱՄՆ-ից Patriot ՀՕՊ համակարգի հրթիռներ գնել ԵՄ-ի հատկացրած 6,1 միլիարդ եվրոյով
Եվրոպական հանձնաժողովը Կիևին առայժմ թույլ չի տվել ԱՄՆ-ից Patriot հակաօդային պաշտպանության միջոցներ գնել ԵՄ 90 միլիարդ եվրոյի ռազմական ֆինանսավորման ծրագրի գումարով, քանի որ ծրագրով գործում են Ռուսաստանի դեմ մարտական գործողությունների համար Եվրոպայի ռազմական ընկերություններից զենքի առաջնահերթ գնումների կանոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Բալաշ Ույվարին, որի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Ուկրաինացի լրագրողը հարց է ուղղել՝ արդյոք Կիևը կարող է այդ ծրագրի վերջին 6,1 միլիարդ եվրոյի տրանշը, որը Եվրահանձնաժողովը հատկացրել է օգոստոսի 24-ին, ծախսել ԱՄՆ-ից Patriot հրթիռների շտապ գնումների համար։
«Առաջին անգամ 90 միլիարդ եվրոյի ծրագրի շրջանակներում մենք հավանություն ենք տվել գլխավորապես հակաբալիստիկ միջոցներին, ինչպես նաև հրթիռներին և ռադարներին: Պատասխանելով ձեր հարցին՝ մենք չենք կարող մեկնաբանել այդ պայմանագրերի մանրամասները, դրանք գաղտնի են, բայց ես կարող եմ ասել, որ այդ տրանշում բացառություններ չկան (խմբ.՝ «գնել եվրոպականը» կանոնից)։ Դա նշանակում է, որ ամբողջ զենքը կարտադրվի միայն ԵՄ-ում կամ Ուկրաինայում», - ասել է Ույվարին:
Օգոստոսի 24-ին ԵՄ-ն հաստատել է Ուկրաինայի պաշտպանության ոլորտի համար հաջորդ՝ 6,1 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորման փաթեթը՝ սպառազինությունների ձեռքբերման համար։

Киев не может закупить зенитные ракетные комплексы Patriot у США на 6,1 миллиарда евро, выделенных ЕС - Еврокомиссия
Европейская комиссия пока не разрешила Киеву закупить зенитные ракетные комплексы Patriot у США на средства из программы ЕС по военному финансированию в размере 90 миллиардов евро, поскольку в программе предусмотрены правила приоритетной закупки вооружений у европейских военных компаний для боевых действий против России.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил представитель Европейской комиссии Балаж Уйвари на брифинге в Брюсселе.
Украинский журналист задал вопрос, может ли Киев потратить последний транш программы в размере 6,1 миллиарда евро, выделенный Европейской комиссией 24 августа, на срочную закупку ракет Patriot у США.
«Впервые в рамках программы на 90 миллиардов евро мы одобрили в основном противобаллистические ракеты, а также ракеты и радары. Отвечая на ваш вопрос, мы не можем комментировать детали этих контрактов, они конфиденциальны, но я могу сказать, что в этом транше нет исключений (из правила «покупай европейское»). Это означает, что все оружие будет производиться только в ЕС или в Украине», — сказал Уйвари.
24 августа ЕС одобрил следующий пакет финансирования оборонного сектора Украины на сумму 6,1 миллиарда евро для закупки вооружений.