Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրները դուրս են գալիս Ռուսաստանի ազդեցությունից․ Ֆինլադիայի նախագահ
Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի ազդեցության գոտին էականորեն փոքրացել է՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների հետևանքով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դավոսում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նա նշել է, որ վերջին տարիներին Ռուսաստանը չի հասել ռազմավարական հաղթանակների՝ չնայած մեծ մարդկային և տնտեսական կորուստներին։
«Ինչի՞ է հասել Ռուսաստանը վերջին չորս տարիների ռազմական գործողությունների արդյունքում։ Գրավել է Ուկրաինայի տարածքի շուրջ 20 տոկոսը, և այդ ընթացքում կրել է մոտ մեկ միլիոն մարդկային կորուստ»,- նշել է Ֆինլանդիայի նախագահը։
Ստուբի խոսքով՝ պատերազմը հանգեցրել է նաև Ռուսաստանի ազդեցության կրճատմանը միջազգային մակարդակում։
«Դուք կարող եք տեսնել, թե ինչպես են Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրները հեռանում Ռուսաստանի ազդեցությունից»,- ասել է նա։
Ֆինլանդիայի նախագահը անդրադարձել է նաև Ռուսաստանի տնտեսական վիճակին՝ նշելով, որ երկրի տնտեսությունը կանգնած է լուրջ խնդիրների առաջ։
«Եթե հաշվի առնենք տարվա առաջին երկու շաբաթների գնաճի տեմպերը, ապա հնարավոր է ունենալ շուրջ 30 տոկոս գնաճ, 16 տոկոս տոկոսադրույքներ, զրոյական տնտեսական աճ, ֆինանսական ռեզերվների պակաս և պատերազմի ավարտից հետո զինվորներին վճարելու անկարողություն»,- ընդգծել է Ստուբը։

Страны Южного Кавказа и Центральной Азии отдаляются от влияния России: президент Финляндии
Президент Финляндии Александр Стубб заявил, что зона влияния России значительно сузилась в результате военных действий в Украине. Как сообщает Арменпресс, в ходе дискуссии в Давосе он отметил, что Россия не добилась стратегических побед в последние годы, несмотря на огромные человеческие и экономические потери.
«Чего добилась Россия в результате военных действий за последние четыре года? Она оккупировала около 20% территории Украины и за это время понесла около миллиона человеческих жертв», — отметил финский президент.
По словам Стубба, война также привела к снижению влияния России на международном уровне.
«Вы можете видеть, как страны Центральной Азии и Южного Кавказа отдаляются от российского влияния», — сказал он.
Президент Финляндии также затронул экономическую ситуацию в России, отметив, что экономика страны сталкивается с серьезными проблемами.
«Если учесть темпы инфляции за первые две недели года, то возможны инфляция около 30%, процентные ставки 16%, нулевой экономический рост, нехватка финансовых резервов и неспособность выплачивать зарплату солдатам после войны», — подчеркнул Стубб.