ՀՀ ԲՏԱ նախարարը ներկայացրել է R&D ոլորտի արդյունքները
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը «Ֆեյսբուք»–ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով անդրադարձել է գիտահետազոտական աշխատանքների (R&D) խթանմանն ուղղված պետական քաղաքականության շոշափելի արդյունքներին։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ նախարարը նշել է, որ արդեն իսկ 67 կազմակերպությունների շուրջ 80 ծրագրեր որակվել են որպես R&D աշխատանքներ, ինչի շնորհիվ ոլորտում ներգրավված շուրջ 900 հետազոտողի համար եկամտային հարկը 20%-ի փոխարեն սահմանվել է 10% դրույքաչափ։
«Գիտական հետազոտությունների և փորձարարական մշակումների (R&D, ԳՀ/ՓՄ) ծրագրերը ժամանակակից տնտեսության կարևորագույն շարժիչ ուժերից են՝ նպաստելով նորարարությանը, տեխնոլոգիական առաջընթացին և երկարաժամկետ մրցունակության բարձրացմանը։ Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին՝ 2025թ․ օրենսդրական նախաձեռնությունները վկայում են այն մասին, որ պետությունը ռազմավարական նշանակություն է տալիս R&D գործունեությանը՝ այն դիտարկելով որպես տնտեսական աճի, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և ներդրումային միջավայրի բարելավման հիմնասյուն։
Նախորդ տարվա հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած հարկային արտոնություններն էապես մեծացնում են R&D աշխատանքներ իրականացնելու գրավչությունը բիզնեսի համար։ Նախ և առաջ, R&D աշխատանքներում ներգրավված աշխատողների համար սահմանվել է եկամտային հարկի 10% դրույքաչափ ծրագրի իրականացման ամբողջ ժամանակահատվածում։ Միաժամանակ, R&D ծրագրի շրջանակում ձեռքբերվող հիմնական միջոցների համար կիրառվում է արագացված ամորտիզացիոն մեխանիզմ՝ սակայն ոչ պակաս քան 1 տարին՝ թույլ տալով ընկերություններին արագ վերադարձնել ներդրված միջոցները։ R&D ծրագրերում մասնագիտական աշխատանք կատարող աշխատակիցների աշխատավարձերի գծով կազմակերպություններն օգտվում են շահութահարկի հաշվարկման ժամանակ լրացուցիչ 200% նվազեցման հնարավորությունից։ Բացի այդ, որոշ գործարքներ ու գործառնություններ ազատվում են ԱԱՀ-ից, շահութահարկի բազայի որոշման ընթացքում համախառն եկամուտը նվազեցվում է R&D աշխատանքների վրա կատարվող ծախսերի չափով։
Այս արտոնությունները հատկապես կարևոր են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող տնտեսավարողների համար, քանի որ R&D գործունեությունը բնույթով ռիսկային է և պահանջում է երկարաժամկետ ներդրումներ՝ առանց անմիջական երաշխավորված արդյունքի։ Պետական աջակցությունը խրախուսում է մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը գիտության և նորարարության ոլորտում։
Մեր նպատակն է ոչ միայն նոր արտադրանքների և տեխնոլոգիաների ստեղծումը, այլև Հայաստանի դիրքի ամրապնդումը որպես գիտահեն և բարձր ավելացված արժեք ստեղծող տնտեսություն։ Այն համահունչ է ՀՀ կառավարության երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթղթերին և կարևոր դեր ունի երկրի տնտեսական անվտանգության, արտահանման ներուժի և կայուն աճի ապահովման գործում։
Մինչ այժմ 67 կազմակերպությունների՝ մոտ 80 ծրագրեր որակվել են որպես R&D աշխատանքներ, որոնցում ներգրավված շուրջ 900 աշխատակցի համար 20%-ի փոխարեն սահմանվել է եկամտային հարկի 10% դրույքաչափ»,– գրել է նախարարը։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян представил результаты работы в секторе R&D
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян в сообщении на своей странице в Facebook упомянул о существенных результатах государственной политики, направленной на стимулирование научн-исследовательских работ (R&D).
По сообщению Арменпресс, министр отметил, что около 80 проектов 67 организаций уже квалифицированы как R&D, благодаря чему ставка подоходного налога для около 900 исследователей, работающих в этом секторе, установлена на уровне 10% вместо 20%.
«Программы научно-исследовательских работи и экспериментальных разработок (R&D, НИ/ЭР) являются одной из важнейших движущих сил современной экономики, способствуя инновациям, технологическому прогрессу и повышению долгосрочной конкурентоспособности. В Республике Армения последние законодательные инициативы, принятые к 2025 году, указывают на то, что государство придает стратегическое значение R&D, рассматривая ее как опору экономического роста, развития высоких технологий и улучшения инвестиционного климата.
Налоговые льготы, вступившие в силу 1 января прошлого года, значительно повышают привлекательность проведения R&D для бизнеса. Прежде всего, установлена ставка подоходного налога в размере 10% для сотрудников, задействованных в R&D, на весь период реализации программы. При этом применяется механизм ускоренной амортизации основных средств, приобретенных в рамках программы R&D, но не менее чем на 1 год, что позволяет компаниям быстро вернуть вложенные средства. Организации получают дополнительную 200% скидку при расчете налога на прибыль на заработную плату сотрудников, выполняющих профессиональную работу в рамках программ R&D. Кроме того, некоторые операции и транзакции освобождаются от НДС, а при определении базы налога на прибыль валовой доход уменьшается на сумму расходов, понесенных на R&D.
Эти льготы особенно важны для предприятий, работающих в высокотехнологичном секторе, поскольку R&D по своей природе рискованны и требуют долгосрочных инвестиций без немедленных гарантированных результатов. Государственная поддержка стимулирует привлечение частного сектора в область науки и инноваций.
Наша цель – не только создание новых продуктов и технологий, но и укрепление позиций Армении как научно-ориентированной и высокодоходной экономики. Это соответствует долгосрочным стратегическим документам правительства Республики Армения и играет важную роль в обеспечении экономической безопасности страны, экспортного потенциала и устойчивого роста.
На данный момент около 80 проектов 67 организаций квалифицированы как R&D, в рамках которых около 900 сотрудников, задействованных в них, получили ставку подоходного налога в размере 10% вместо 20%», – написал министр.