Իսպանիան հանդես է գալիս Եվրամիության համատեղ բանակ ստեղծելու օգտին
Իսպանիան հորդորում է Եվրամիությանը գնալ դաշինքի համար համատեղ բանակի ստեղծման ուղղությամբ՝ որպես զսպման միջոց։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսը։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Գրենլանդիայի շուրջ վերջին շաբաթների քննարկումների ֆոնին Իսպանիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ տարածաշրջանը նախ պետք է կենտրոնանա իր նյութական ռեսուրսների միավորման վրա՝ պաշտպանական արդյունաբերության պատշաճ ինտեգրման նպատակով։
Նախարարի խոսքով՝ մտահոգությունն այն մասին, թե արդյոք եվրոպացի քաղաքացիները պատրաստ կլինեն միավորվել ռազմական առումով, «օրինական բանավեճ» է, սակայն կրիտիկական զանգված հավաքելու հավանականությունն ավելի բարձր է որպես դաշինք։ «Համատեղ ջանքերն ավելի արդյունավետ կլինեն, քան 27 առանձին ազգային բանակները»,- նշել է Ալբարեսը։
Իսպանիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, թե անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ Եվրոպային չի կարելի ռազմական կամ տնտեսական առումով որևէ բան պարտադրել։
«Եվրոպական պաշտպանության գաղափարը ԵՄ-ի ստեղծման մի մասն է եղել։ Իմ սերնդի վրա է դրված այդ առաջադրանքն ավարտին հասցնելը», - ասել է Ալբարեսը։

Испания выступает за создание единой армии ЕС
Испания призывает Европейский союз к созданию единой армии для альянса в качестве сдерживающего фактора. Как сообщает Арменпресс, министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес заявил об этом в интервью Reuters.
Издание отмечает, что на фоне последних недель обсуждений по Гренландии министр иностранных дел Испании отметил, что региону следует сначала сосредоточиться на объединении своих материальных ресурсов для надлежащей интеграции оборонной промышленности.
По словам министра, опасения по поводу готовности европейских граждан к военному объединению являются «законной темой для обсуждения», но вероятность достижения критической массы выше в рамках альянса.
«Совместные усилия будут эффективнее, чем 27 отдельных национальных армий», — отметил Альбарес.
Министр иностранных дел Испании подчеркнул необходимость показать, что Европу нельзя принудить ни к чему в военном, ни в экономическом плане.
«Идея европейской обороны была частью процесса создания ЕС. Теперь задача завершить эту работу ляжет на плечи моего поколения», — сказал Альбарес.