Իսպանիան հանդես է գալիս Եվրամիության համատեղ բանակ ստեղծելու օգտին
Իսպանիան հորդորում է Եվրամիությանը գնալ դաշինքի համար համատեղ բանակի ստեղծման ուղղությամբ՝ որպես զսպման միջոց։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսը։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Գրենլանդիայի շուրջ վերջին շաբաթների քննարկումների ֆոնին Իսպանիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ տարածաշրջանը նախ պետք է կենտրոնանա իր նյութական ռեսուրսների միավորման վրա՝ պաշտպանական արդյունաբերության պատշաճ ինտեգրման նպատակով։
Նախարարի խոսքով՝ մտահոգությունն այն մասին, թե արդյոք եվրոպացի քաղաքացիները պատրաստ կլինեն միավորվել ռազմական առումով, «օրինական բանավեճ» է, սակայն կրիտիկական զանգված հավաքելու հավանականությունն ավելի բարձր է որպես դաշինք։ «Համատեղ ջանքերն ավելի արդյունավետ կլինեն, քան 27 առանձին ազգային բանակները»,- նշել է Ալբարեսը։
Իսպանիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, թե անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ Եվրոպային չի կարելի ռազմական կամ տնտեսական առումով որևէ բան պարտադրել։
«Եվրոպական պաշտպանության գաղափարը ԵՄ-ի ստեղծման մի մասն է եղել։ Իմ սերնդի վրա է դրված այդ առաջադրանքն ավարտին հասցնելը», - ասել է Ալբարեսը։

Spain is urging the EU to move towards creating a joint army for the bloc as a deterrence measure, Spain’s Foreign Minister Jose Manuel Albares said in comments to Reuters on Wednesday ahead of a day of meetings in Davos.
The region should focus first on bringing together its tangible assets to properly integrate its defence industry, and then mobilising a coalition of the willing, the foreign minister said.
The concern over whether European citizens would be willing to assemble militarily is a “legitimate debate”, but the chance of assembling a critical mass was higher as a bloc than on a national level, Albares said, adding: “A joint effort would be more efficient than 27 separate national armies.”
The comments come ahead of an emergency meeting between EU leaders later on Thursday in Brussels to coordinate a joint response to U.S. President Trump’s threats to buy or annex Greenland. A Council spokesperson confirmed late on Wednesday the meeting will still take place despite Trump's announcement on social media that he and NATO Secretary General Mark Rutte had “formed the framework of a deal," according to Reuters.