Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Ուկրաինային ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող վարկի շտապ քննարկմանը
Եվրախորհրդարանը կողմ է քվեարկել Ուկրաինային 2026-2027 թվականների համար Եվրոպական Միության կողմից 90 միլիարդ եվրո վարկ տրամադրելու վերաբերյալ երեք օրինագծերի շտապ քննարկմանը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
Առաջին օրինագիծը՝ «Ուկրաինային վարկ տրամադրելու հարցում համագործակցության ընդլայնում» խորագրով, ներկայացնում է Եվրախորհրդարանի պաշտոնական համաձայնությունը` ամրապնդելու 24 անդամ պետությունների միջև համագործակցությունը՝ Ուկրաինային վարկ տրամադրելու համար։ Այս շրջանակային օրինագիծը ծառայում է որպես քաղաքական ազդանշան վարկի հատկացման գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերին՝ անհրաժեշտ աշխատանքները սկսելու համար: Այն արդեն հաստատվել է ԵՄ խորհրդի կողմից: Այդ փաստաթղթի վերաբերյալ քվեարկությունը տեղի կունենա չորեքշաբթի օրը:
Երկու մյուս օրինագծերը՝ Ուկրաինային 2026 և 2027 թվականների համար վարկ տրամադրելու հարցում ընդլայնված համագործակցության իրականացման մասին կանոնակարգն ու Ուկրաինայի համար հիմնադրամ ստեղծելու մասին 2024/792 կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը վերաբերում են վարկի չափին, մարման պայմաններին, դրա ֆինանսական մեխանիզմներին և գործիքներին, ինչպես նաև Ուկրաինայի պարտավորություններին։
Քանի որ վերջին երկու փաստաթղթերը պահանջում են համապատասխան հանձնաժողովների քննարկում՝ ենթադրելով հնարավոր փոփոխություններ և ԵՄ խորհրդի հաստատում, ապա դրանց վերաբերյալ վերջնական քվեարկությունը տեղի կունենա Եվրախորհրդարանի հաջորդ նստաշրջանում, որն, ինչպես սպասվում է, տեղի կունենա փետրվարի 9-ից 12-ը։

Европарламент одобрил срочное рассмотрение кредита ЕС для Украины
Европарламент поддержал рассмотрение по срочной процедуре трех законопроектов о предоставлении Украине кредита Европейского Союза на сумму 90 миллиардов евро на 2026-2027 годы. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, голосование состоялось во вторник, 20 января, в Страсбурге.
Первый законопроект - "Укрепленное сотрудничество по предоставлению кредита Украине" - представляет собой формальное согласие Европарламента ускорить работу над решением Европейского совета, принятым в конце 2025 года, и усилить сотрудничество между 24 государствами-членами для предоставления Украине кредита в рамках соответствующих законодательных положений ЕС. Этот законопроект является рамочным и служит политическим сигналом всем сторонам, участвующим в выделении кредита, о начале необходимой работы. Он уже одобрен Советом ЕС. Голосование по существу этого документа состоится уже в среду, 21 января.
Два других законопроекта - "Регламент о внедрении укрепленного сотрудничества по предоставлению кредита для Украины на 2026 и 2027 годы" и "О внесении изменений в регламент 2024/792 о создании фонда для Украины" - касаются суммы кредита, сроков выплат, его финансовых механизмов и инструментов, а также обязательств Украины. Поскольку эти два документа требуют рассмотрения в профильных комитетах, возможного внесения поправок и согласования с Советом ЕС, окончательное голосование по ним состоится на следующей сессии Европарламента, которая, как ожидается, пройдет с 9 по 12 февраля.
Поскольку Европейский парламент официально начал процесс выделения кредита Украине, теперь все детали должны согласовать члены профильных комитетов и Совет ЕС в соответствии с обычной законодательной процедурой.