Հրդեհների հետևանքով աղետի դրություն է հայտարարվել Չիլիում
Չիլիի նախագահ Գաբրիել Բորիկը հունվարի 18-ին աղետի դրություն է հայտարարել երկրի հարավում գտնվող երկու շրջաններում՝ այնտեղ մոլեգնող անտառային հրդեհների պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, հրդեհների հետևանքով տարհանվել է առնվազն 20,000 մարդ, զոհվել՝ առնվազն 18-ը։
Չիլիի CONAF անտառային գործակալության տվյալներով՝ կիրակի օրվա դրությամբ հրշեջները պայքարում էին 24 ակտիվ հրդեհի դեմ ամբողջ երկրում։ Դրանցից ամենախոշորը Նուբլեի և Բիո Բիո շրջաններում է, որտեղ էլ հենց կառավարությունն արտակարգ դրություն է հայտարարել։ Այս շրջանները գտնվում են մայրաքաղաք Սանտյագոյից մոտ 500 կմ հարավ։
Երկու շրջաններում հրդեհներն այրել են մոտ 8,500 հեկտար տարածք՝ վտանգելով կյանքը տարածաշրջանի բազմաթիվ համայնքներում, ինչն էլ ստիպել է իշխանություններին հայտարարել տարհանման մասին։
Մոտ 20,000 մարդ տարհանվել է, և կրակը ոչնչացրել է առնվազն 250 տուն։
Պաշտոնյաները նշում են, որ անտառային հրդեհների տարածմանը նպաստել են ուժեղ քամիները և բարձր ջերմաստիճանը, ինչը նաև բարդացրել է հրշեջների գործողությունները։ Չիլիի մեծ մասում ջերմաստիճանն այս օրերին կարող է հասնել մինչև 38°C-ի։

Chile declares 'state of catastrophe' as wildfires leave at least 18 dead
Chilean President Gabriel Boric has declared a state of catastrophe in two regions where deadly wildfires have left at least 18 people dead, the BBC reported.
More than 50,000 people have also been evacuated in the Ñuble and Biobío regions, about 500km (300 miles) south of the capital Santiago.
Boric said the death toll was expected to increase.
The most dangerous fire has swept through dry forests bordering the coastal city of Concepción. About 250 homes have been destroyed, the BBC reported citing disaster officials.
Chile's forestry agency, Conaf, said firefighters were battling 24 fires across the country on Sunday. The most threatening, it added, were in Ñuble and Biobío.
The fires have burnt through 8,500 hectares (21,000 acres) in the two regions so far.
"In light of the serious ongoing wildfires, I have decided to declare a state of catastrophe" in the two regions, Boric said in a post on X.