Իրանը ՄԱԿ-ին կոչ է արել դատապարտել խռովարարների հանցագործությունները
Իրանը ՄԱԿ-ից պահանջում է դատապարտել խռովարարների հանցագործությունները, որոնք կատարվել են Իսլամական Հանրապետությունում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների և խաղաղ քաղաքացիների դեմ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
«Հրեշավոր հանցագործությունները, որոնք կատարվել են  իրավապահ մարմինների (աշխատակիցների) և սովորական քաղաքացիների դեմ, երեխաների և կանանց սպանությունները, մարդկանց հրկիզումները, հարձակումները հիվանդանոցների և բժշկական կենտրոնների վրա, մեծ քանակությամբ շտապ օգնության և հրշեջ մեքենաների հրկիզումները, մզկիթների և մշակութային կենտրոնների ավերումն «Իսլամական պետության» ահաբեկչության մոդելն են, և մենք պահանջում ենք, որ ՄԱԿ-ը դատապարտի այդ հանցագործությունները», - մեջբերել է նախարարի խոսքը պետական ​​հեռուստառադիոընկերությունը:
Ընդ որում, Արաղչին ընդգծել է, որ ԱՄՆ իշխանություններն Իսրայելի հետ միասին մեղսակից են «Իրանի դեմ ռազմական ագրեսիային» և պատասխանատվություն են կրում «վերջին անկարգությունների ժամանակ զինված ահաբեկիչների կողմից հարյուրավոր իրանցիների սպանության» համար: Նրա խոսքով՝ նրանք «չեն կարող թաքցնել իրենց հանցագործությունները՝ նիստ անցկացնելով Անվտանգության խորհրդում»:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ԱՄՆ-ի հրավերով հունվարի 15-ին արտակարգ նիստ է անցկացվել Իրանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Դեկտեմբերի 28-ից Իրանում լայնածավալ ցույցեր են տեղի ունեցել իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և մեծ գնաճի ֆոնին։ Հակակառավարական ցույցերն ուղեկցվել են բախումներով և անկարգություններով։ Արևմտյան լրատվամիջոցները, վկայակոչելով իրավապաշտպան խմբերին, հայտնել են ավելի քան 2500 զոհի մասին, սակայն Իրանի ԱԳ նախարարը FoxNews-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ զոհերի թիվը մի քանի հարյուր է։

Иран призывает ООН осудить преступления участников беспорядков
Иран требует, чтобы ООН осудила преступления участников беспорядков, совершенные против сотрудников правоохранительных органов и мирных жителей в Исламской Республике. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил об этом во время телефонного разговора с Генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем.
«Чудовищные преступления, совершенные против сотрудников правоохранительных органов и обычных граждан, убийства детей и женщин, поджоги людей, нападения на больницы и медицинские центры, поджоги большого количества машин скорой помощи и пожарных машин, разрушение мечетей и культурных центров являются образцом терроризма «Исламского государства», и мы требуем, чтобы ООН осудила эти преступления», — цитирует министра государственное телевидение и радио.
В то же время Арагчи подчеркнул, что власти США вместе с Израилем причастны к «военной агрессии против Ирана» и несут ответственность за «убийство сотен иранцев вооруженными террористами во время недавних беспорядков». По его словам, они «не могут скрыть свои преступления, проводя заседание в Совете Безопасности».
15 января Совет Безопасности ООН по инициативе Соединенных Штатов провел экстренное заседание по ситуации в Иране.
С 28 декабря в Иране проходят масштабные демонстрации на фоне резкой девальвации иранского риала и высокой инфляции. Антиправительственные демонстрации сопровождаются столкновениями и беспорядками. Западные СМИ, ссылаясь на правозащитные организации, сообщают о более чем 2500 жертвах, но министр иностранных дел Ирана в интервью FoxNews заявил, что число жертв составляет несколько сотен.