ԲՏԱ նախարարը կարևորել է AWS-ի եվրոպական «սուվերեն ամպ»-ի գործարկումը՝ որպես տվյալների անվտանգության և նորարարության համադրություն
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի մեկնաբանությունը ներառվել է ԵՄ-ի համար նախատեսված AWS European Sovereign Cloud «սուվերեն (ինքնիշխան) ամպային» ենթակառուցվածքի գործարկման մասին Amazon Web Services (AWS)-ի հայտարարության մեջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԲՏԱ նախարարությունն ու ընդգծում, որ նախարարը շեշտել է սուվերեն ամպային ենթակառուցվածքների կարևորությունը՝ նշելով, որ դրանք համահունչ են Հայաստանի տեսլականին և ապահովում են տվյալների անվտանգությունը, նորարարության խթանումը և տնտեսական աճի խթանման հնարավորությունները:
«Հայաստանը նույնպես խթանում է ամպային և արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների զարգացումը և այդ ենթակառուցվածքի շուրջ ձևավորող էկոհամակարգը։ 2022 թվականին ԲՏԱ նախարարությունը և AWS-ը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում ամպային տեխնոլոգիաների ներդրման խթանմանը և պետական տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների արդիականացմանը։ Այս համագործակցության, ինչպես նաև Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի ներդրման շրջանակում 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է արհեստական բանականության ոլորտում բարձր հաշվարկային ռեսուրսների հասանելիության փորձնական ծրագիրը, որով նախատեսվում է ընդլայնել ԱԲ լուծումների կիրառումը և ապահովել բարձր արտադրողականությամբ ռեսուրսների հասանելիություն Հայաստանում՝ մինչև 400 մլն դրամ պետական աջակցությամբ:
ԲՏԱ նախարարությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանում առաջատար ֆիզիկական ենթակառուցվածքների կառուցմանը և կառավարության «Ամպայինը առաջինը» նախաձեռնության իրականացմանը»,-ասվում է հաղորդագրության տեքստում։
Ավելի վաղ Amazon Web Services (AWS)-ը հայտարարել էր ԵՄ-ի համար նախատեսված AWS European Sovereign Cloud «սուվերեն (ինքնիշխան) ամպային» ենթակառուցվածքի գործարկման մասին։ Նոր ամպային միջավայրն ամբողջությամբ տեղակայված է և կառավարվում է Եվրոպական միության տարածքում ԵՄ կարգավորումներին համահունչ՝ ֆիզիկապես և ճարտարապետության առումով առանձնացված AWS-ի այլ տարածաշրջաններից:
ԲՏԱ նախարարությունը հայտնում է, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի ապահովել զգայուն տվյալների և մետատվյալների նոր և բարձր պաշտպանություն, տվյալների ամբողջական տեղայնացում ԵՄ տարածքում, ինչպես նաև գործառնական և իրավական անկախություն՝ համապատասխանելով եվրոպական երկրների թվային սուվերենության պահանջներին։ «Սուվերեն ամպ»-ը նախատեսված է հատկապես պետական կառույցների, ռազմավարական նշանակության ոլորտների և բարձր կարգավորվող ճյուղերի համար՝ միաժամանակ պահպանելով AWS-ի ամպային և արհեստական բանականության առաջատար հնարավորությունների լիարժեք հասանելիությունը։
«AWS-ը նաև հայտարարել է «սուվերեն ամպային» ենթակառուցվածքի ընդլայնման մասին՝ Գերմանիայից դեպի Եվրոպական միության այլ երկրներ, այդ թվում՝ Բելգիա, Նիդեռլանդներ և Պորտուգալիա։ Ընդլայնման նպատակն է ապահովել ենթակառուվածքի, մետատվյալների և տվյալների լիակատար տեղայնացում ԵՄ տարածքում և աջակցել իրական ժամանակում արագ ու արդյունավետ լուծումների կիրառմանը: AWS European Sovereign Cloud-ի շրջանակում AWS Partners ընկերությունները պատրաստակամ են տրամադրել համապատասխան լուծումներ թե՛ նոր «սուվերեն ամպային», և թե՛ դրա էկոհամակարգի շրջանակում։ Մեկնարկային գործընկերների թվում են՝ Accenture, adesso, Adobe, Arvato Systems, Atos, Capgemini, Dedalus, Deloitte, Genysys, Kyndryl, Mistral AI, msg group, NVIDIA, SAP, SoftwareOne և այլ կազմակերպություններ»,-ասվում է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
AWS European Sovereign Cloud-ի գործարկումը լայն արձագանք է ստացել եվրոպական և միջազգային մակարդակում։ Մի շարք խոշոր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ աջակցություն են հայտնել նախաձեռնությանը՝ ընդգծելով նախագծի կարևորությունը Եվրոպայի թվային ինքնիշխանության, տվյալների, մետատվյալների անվտանգության և նորարարական զարգացման համատեքստում:

Minister of High-Tech Industry highlights AWS European sovereign cloud as combining data security and innovation
The comment by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, was included in a statement by Amazon Web Services (AWS) on the launch of the AWS European Sovereign Cloud for the European Union, the ministry said.
The minister emphasized the importance of sovereign cloud infrastructures, noting that they align with Armenia’s vision and ensure data security, promote innovation, and create opportunities for stimulating economic growth.
Hayrapetyan noted that Armenia is also promoting the development of cloud and artificial intelligence infrastructure, as well as the ecosystem forming around it. In 2022, the Ministry of High-Tech Industry and AWS signed a memorandum of understanding aimed at promoting the introduction of cloud technologies in Armenia’s public and private sectors and modernizing the country’s state technological infrastructure.
Within the framework of this cooperation, as well as the establishment of the Virtual Institute of Artificial Intelligence, the Armenian government on December 25, 2025 approved a pilot program to provide state support for access to high-performance computing resources in the field of artificial intelligence. The program aims to expand the use of AI solutions and ensure access to high-performance resources in Armenia, with state support of up to 400 million drams.
The ministry said it will continue to support the construction of advanced physical infrastructure in Armenia and the implementation of the government’s “Cloud First” initiative.
Earlier, Amazon Web Services announced the launch of the AWS European Sovereign Cloud for the EU. The new cloud environment is fully located and managed within the European Union, in compliance with EU regulations, and is physically and architecturally separate from other AWS regions.
According to the ministry, the initiative aims to provide enhanced protection of sensitive data and metadata, ensure full data localization within the EU, and guarantee operational and legal independence in line with the digital sovereignty requirements of European countries.
The Sovereign Cloud is designed specifically for state agencies, strategic sectors, and highly regulated industries, while maintaining full access to AWS’s advanced cloud and artificial intelligence capabilities.
AWS also announced the expansion of its sovereign cloud infrastructure from Germany to other EU countries, including Belgium, the Netherlands, and Portugal. The expansion is intended to ensure full localization of infrastructure, metadata, and data across the EU and to support the deployment of fast and efficient solutions in real time.
Within the framework of the AWS European Sovereign Cloud, AWS Partner companies are prepared to provide solutions both within the new sovereign cloud and its broader ecosystem. Among the initial partners are Accenture, adesso, Adobe, Arvato Systems, Atos, Capgemini, Dedalus, Deloitte, Genysys, Kyndryl, Mistral AI, msg group, NVIDIA, SAP, SoftwareOne, and others.
The launch of the AWS European Sovereign Cloud has received broad support at the European and international levels. High-ranking officials from several countries have welcomed the initiative, highlighting its significance for Europe’s digital sovereignty, data and metadata security, and innovation-driven development.