ԲՏԱ նախարարը կարևորել է AWS-ի եվրոպական «սուվերեն ամպ»-ի գործարկումը՝ որպես տվյալների անվտանգության և նորարարության համադրություն
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի մեկնաբանությունը ներառվել է ԵՄ-ի համար նախատեսված AWS European Sovereign Cloud «սուվերեն (ինքնիշխան) ամպային» ենթակառուցվածքի գործարկման մասին Amazon Web Services (AWS)-ի հայտարարության մեջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԲՏԱ նախարարությունն ու ընդգծում, որ նախարարը շեշտել է սուվերեն ամպային ենթակառուցվածքների կարևորությունը՝ նշելով, որ դրանք համահունչ են Հայաստանի տեսլականին և ապահովում են տվյալների անվտանգությունը, նորարարության խթանումը և տնտեսական աճի խթանման հնարավորությունները:
«Հայաստանը նույնպես խթանում է ամպային և արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների զարգացումը և այդ ենթակառուցվածքի շուրջ ձևավորող էկոհամակարգը։ 2022 թվականին ԲՏԱ նախարարությունը և AWS-ը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում ամպային տեխնոլոգիաների ներդրման խթանմանը և պետական տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների արդիականացմանը։ Այս համագործակցության, ինչպես նաև Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի ներդրման շրջանակում 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է արհեստական բանականության ոլորտում բարձր հաշվարկային ռեսուրսների հասանելիության փորձնական ծրագիրը, որով նախատեսվում է ընդլայնել ԱԲ լուծումների կիրառումը և ապահովել բարձր արտադրողականությամբ ռեսուրսների հասանելիություն Հայաստանում՝ մինչև 400 մլն դրամ պետական աջակցությամբ:
ԲՏԱ նախարարությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանում առաջատար ֆիզիկական ենթակառուցվածքների կառուցմանը և կառավարության «Ամպայինը առաջինը» նախաձեռնության իրականացմանը»,-ասվում է հաղորդագրության տեքստում։
Ավելի վաղ Amazon Web Services (AWS)-ը հայտարարել էր ԵՄ-ի համար նախատեսված AWS European Sovereign Cloud «սուվերեն (ինքնիշխան) ամպային» ենթակառուցվածքի գործարկման մասին։ Նոր ամպային միջավայրն ամբողջությամբ տեղակայված է և կառավարվում է Եվրոպական միության տարածքում ԵՄ կարգավորումներին համահունչ՝ ֆիզիկապես և ճարտարապետության առումով առանձնացված AWS-ի այլ տարածաշրջաններից:
ԲՏԱ նախարարությունը հայտնում է, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի ապահովել զգայուն տվյալների և մետատվյալների նոր և բարձր պաշտպանություն, տվյալների ամբողջական տեղայնացում ԵՄ տարածքում, ինչպես նաև գործառնական և իրավական անկախություն՝ համապատասխանելով եվրոպական երկրների թվային սուվերենության պահանջներին։ «Սուվերեն ամպ»-ը նախատեսված է հատկապես պետական կառույցների, ռազմավարական նշանակության ոլորտների և բարձր կարգավորվող ճյուղերի համար՝ միաժամանակ պահպանելով AWS-ի ամպային և արհեստական բանականության առաջատար հնարավորությունների լիարժեք հասանելիությունը։
«AWS-ը նաև հայտարարել է «սուվերեն ամպային» ենթակառուցվածքի ընդլայնման մասին՝ Գերմանիայից դեպի Եվրոպական միության այլ երկրներ, այդ թվում՝ Բելգիա, Նիդեռլանդներ և Պորտուգալիա։ Ընդլայնման նպատակն է ապահովել ենթակառուվածքի, մետատվյալների և տվյալների լիակատար տեղայնացում ԵՄ տարածքում և աջակցել իրական ժամանակում արագ ու արդյունավետ լուծումների կիրառմանը: AWS European Sovereign Cloud-ի շրջանակում AWS Partners ընկերությունները պատրաստակամ են տրամադրել համապատասխան լուծումներ թե՛ նոր «սուվերեն ամպային», և թե՛ դրա էկոհամակարգի շրջանակում։ Մեկնարկային գործընկերների թվում են՝ Accenture, adesso, Adobe, Arvato Systems, Atos, Capgemini, Dedalus, Deloitte, Genysys, Kyndryl, Mistral AI, msg group, NVIDIA, SAP, SoftwareOne և այլ կազմակերպություններ»,-ասվում է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
AWS European Sovereign Cloud-ի գործարկումը լայն արձագանք է ստացել եվրոպական և միջազգային մակարդակում։ Մի շարք խոշոր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ աջակցություն են հայտնել նախաձեռնությանը՝ ընդգծելով նախագծի կարևորությունը Եվրոպայի թվային ինքնիշխանության, տվյալների, մետատվյալների անվտանգության և նորարարական զարգացման համատեքստում:

Запуск Европейского суверенного облака AWS — это баланс между безопасностью данных и инновациями: министерство высокотехнологической промышленности
Компания Amazon Web Services (AWS) объявила о запуске Европейского суверенного облака AWS (AWS European Sovereign Cloud) — суверенной облачной инфраструктуры, разработанной специально для Европейского союза. Новая облачная среда полностью размещается и управляется в пределах ЕС в соответствии с правилами ЕС и физически и архитектурно отделена от других регионов AWS.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства высокотехнологической промышленности Армении, инициатива направлена ​​на обеспечение нового и улучшенного уровня защиты конфиденциальных данных и метаданных, полной локализации данных в пределах ЕС, а также операционной и юридической независимости в соответствии с требованиями цифрового суверенитета европейских стран. Суверенное облако в первую очередь предназначено для государственных учреждений, стратегических секторов и отраслей с высоким уровнем регулирования, при этом полностью сохраняя доступ к передовым облачным возможностям AWS и возможностям искусственного интеллекта.
AWS также объявила о планах расширения инфраструктуры суверенного облака из Германии в другие страны ЕС, включая Бельгию, Нидерланды и Португалию. Расширение призвано обеспечить полную локализацию инфраструктуры, данных и метаданных в пределах ЕС, а также поддержать развертывание быстрых и эффективных решений в режиме реального времени.
В рамках Европейского суверенного облака AWS партнеры AWS готовы предоставить соответствующие решения как для новой среды суверенного облака, так и для ее более широкой экосистемы. В число партнеров по запуску входят  Accenture, adesso, Adobe, Arvato Systems, Atos, Capgemini, Dedalus, Deloitte, Genysys, Kyndryl, Mistral AI, msg group, NVIDIA, SAP, SoftwareOne  и другие организации.
Запуск Европейского суверенного облака AWS получил широкую поддержку как на европейском, так и на международном уровнях. Высокопоставленные должностные лица из ряда ведущих стран выражают поддержку инициативе, подчеркивая ее важность для цифрового суверенитета Европы, безопасности данных и метаданных, а также развития, основанного на инновациях.
В заявлении AWS также приведены слова министра высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитара Айрапетяна. Министр подчеркнул важность суверенных облачных инфраструктур, отметив, что они соответствуют стратегическому видению Армении, обеспечивая безопасность данных, способствуя инновациям и создавая возможности для устойчивого экономического роста.
Армения продолжает продвигать развитие облачных инфраструктур и инфраструктуры искусственного интеллекта, а также экосистемы вокруг этих технологий. В 2022 году министерство высокотехнологической промышленности и AWS подписали меморандум о взаимопонимании, направленный на поддержку внедрения облачных технологий в государственном и частном секторах Армении и модернизацию государственной технологической инфраструктуры.
В рамках этого сотрудничества, а также в связи с созданием Виртуального института искусственного интеллекта, 25 декабря 2025 года правительство Армении утвердило пилотную программу по предоставлению доступа к высокопроизводительным вычислительным ресурсам в области искусственного интеллекта. Программа направлена ​​на расширение использования решений в области ИИ и обеспечение доступа к высокопроизводительным вычислительным ресурсам в Армении при государственной поддержке в размере до 400 миллионов драмов.
Министерство высокотехнологической промышленности продолжит поддерживать развитие передовой физической инфраструктуры в Армении и реализацию правительственной инициативы «Cloud First».