Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույց է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆեյսալ բին Ֆարհանի հետ, ընդգծվել է երկու երկրների վճռականությունը՝ ամրապնդելու Իրան-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Իրանի ԱԳ նախարարի Telegram ալիքում գրառման մեջ։
Արաղչին շեշտել է տարածաշրջանային երկրների ներքին գործերին արտաքին միջամտության համընդհանուր դատապարտման կարևորությունը՝ ավելացնելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կպաշտպանի երկրի տարածքը ցանկացած արտաքին սպառնալիքից։
Նա նաև դատապարտել է ամերիկացի պաշտոնյաների սադրիչ և միջամտող հայտարարությունները։
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարարն իր հերթին մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի և լարվածության ցանկացած սրման հետևանքների առնչությամբ։ Նա ընդգծել է դիվանագիտական ուղիների և տարածաշրջանային համագործակցության օգտագործման կարևորությունը տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար։
Կողմերը նաև ընդգծել են տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման համար խորհրդակցությունների և համատեղ ջանքերի գործադրման շարունակականության անհրաժեշտությունը։

Министры иностранных дел Ирана и Саудовской Аравии обсудили региональную ситуацию
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи провел телефонный разговор с министром иностранных дел Саудовской Аравии Фейсалом бин Фарханом. В ходе встречи подчеркивалась решимость обеих стран укреплять ирано-саудовские отношения во всех областях, представляющих взаимный интерес. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на Telegram-канале министра иностранных дел Ирана.
Арагчи подчеркнул важность всеобщего осуждения иностранного вмешательства во внутренние дела стран региона, добавив, что Исламская Республика Иран будет защищать свою территорию от любой внешней угрозы.
Он также осудил провокационные и интервенционистские заявления американских официальных лиц.
Министр иностранных дел Саудовской Аравии, в свою очередь, выразил обеспокоенность ситуацией в регионе и последствиями любой эскалации напряженности. Он подчеркнул важность использования дипломатических каналов и регионального сотрудничества для поддержания стабильности и безопасности в регионе.
Стороны также подчеркнули необходимость продолжения консультаций и совместных усилий для поддержания мира и стабильности в регионе. Ранее Арагчи провел телефонные разговоры со своими египетским и индийским коллегами.