Չկա համաձայնեցված դրույթ, որը հրապարակված չէ. Միրզոյանը՝ ԹՐԻՓՓ իրականացման շրջանակի փաստաթղթի մասին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից ստորագրված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը ներկայացնող փաստաթղթում չկա դրույթ, որը համաձայնեցվել է, բայց հրապարակված չէ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Համաձայնեցված է այն, ինչը հանձնված է թղթին և հրապարակվել է, ավելին համաձայնեցված չէ, չկա որևէ պայման, որը բարձրացվել է, ունի համաձայնեցում, բայց չենք հրապարակել»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարն ընդգծեց՝ հրապարակվածը նշանակալի ձեռքբերում է Հայաստանի, հարևան երկրների և Միացյալ Նահանգների համար, սակայն վերջնական փաստաթուղթ չէ, այն ընկած է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հրապարակված հռչակագրի և նախագծի իրականացման վերջնական իրավական փաստաթղթի միջև:
Հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպել են Վաշինգտոնում՝ հրապարակելու «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը։ Այս փաստաթուղթը նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության գործին նպաստելու համար։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said there are no undisclosed agreements regarding the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project. He stated that the TRIPP Implementation Framework, signed by him and U.S. Secretary of State Marco Rubio and recently published, contains all existing agreements.
“What has been agreed upon is what has been put on paper and made public. There is nothing beyond that which has been agreed; there are no conditions that were raised, agreed upon, but not published,” Mirzoyan said.
The foreign minister emphasized that what has been published is a significant achievement for Armenia, its neighboring countries, and the United States, but it is not a final document. Rather, it stands between the declaration published in Washington on August 8, 2025, and the final legally binding document for the implementation of the project.