Հայաստանը ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությանը կառուցապատման իրավունք կտա 49 տարով՝ ժամկետը երկարաձգելու հնարավորությամբ
ԹՐԻՓՓ-ը պետք է իրականացվի Հայաստանի տարածքում նախատեսված տարանցման ուղիների շրջանակներում՝ ապագայում հստակեցվելիք տեղադիրքերում՝ պահպանելով Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ծրագրի ողջ ծածկույթի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԹՐԻՓՓ նախագծի իրականացման շրջանակի վերաբերյալ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը` ԱՄՆ վերահսկիչ բաժենմասով և սկզբունքային հարցերում Հայաստանի վերահսկողությամբ, նպատակ ունի ապահովել ԹՐԻՓՓ ենթակառուցվածքների զարգացումն ու  իրականացումը։
«Հայաստանը մտադիր է թույլատրել և աջակցել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության հիմնմանը։ Ակնկալվում է, որ ընկերությունը պատասխանատու կլինի ԹՐԻՓՓ-ի զարգացման համար՝ 49 տարի նախնական ժամկետով նրան տրամադրվող կառուցապատման իրավունքով։ Հայաստանը մտադիր է ԱՄՆ-ին առաջարկել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության 74% մասնաբաժինը և պահպանել 26% մասնաբաժինը։ Ակնկալվում է, որ այս համագործակցությունը կերկարաձգվի ևս 50 տարով՝ Հայաստանի կառավարությանը հավելյալ սեփականության տրամադրմամբ նրա մասնաբաժինը դարձնելով 49%։
Ակնկալվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության բաժնետերերի փոփոխությունը (ներառյալ մասնաբաժինների վաճառք, նվիրատվություն, միավորում, անջատում, վերակազմակերպում կամ որևէ այլ իրավական կամ փաստացի գործողություն) և վերջնական շահույթի սեփականատերերի փոփոխությունը ենթակա կլինի Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների հետ նախօրոք համաձայնեցմանը։
Հայաստանը և ԱՄՆ նախատեսում են միասին աշխատել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության կորպորատիվ կառուցվածքը ձևավորելու  ուղղությամբ։ Ակնկալվում է, որ կառուցվածքը կարտացոլի հետևյալ խնդիրները. 1) Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների ներգրավածություն բազմամոդալ տարանցիկ երթուղու շահագործմանը վերաբերող առանձին հատուկ որոշումներում և հարցերում, և 2) ֆինանսական եկամուտ ԱՄՆ-ին՝ իր նախնական ներդրման դիմաց, կամ այլ տնտեսական օգուտներ ԱՄՆ կառավարությանը կամ ԱՄՆ ընկերություններին։
Նախատեսվում է, որ հստակեցված սկզբունքային հարցերի շրջանակներում գտնվող որոշակի զգայուն խնդիրների վերաբերյալ որոշումները կկայացվեն համատեղ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ղեկավար կոմիտեի միջոցով։
Ակնկալվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունն անմիջականորեն կիրականացնի ԹՐԻՓՓ երկաթգծային ու ճանապարհային նախագծերը և կունենա դուստր ձեռնարկություններ կամ հատուկ նշանակության կազմակերպություններ ԹՐԻՓՓ-ի այլ բաղադրիչների համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունում Հայաստանի մասնաբաժինն արտացոլում է նրա ներդրումը հետևյալում՝
հողօգտագործման (կառուցապատման) իրավունքներ տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում, գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքային ակտիվներ (ենթակա է հետագա քննարկման), կարգավորիչ աջակցություն և թույլտվությունների արագ ընթացակարգեր, սահմանային և մաքսային ենթակառուցվածքների հետ կապված ոչ դրամական ներդրումներ, կանխիկ ներդրումներ՝ ըստ անհրաժեշտության։
Երկրներից յուրաքանչյուրը մտադիր է նշանակել բարձրաստիճան պետական ​​պաշտոնյայի՝ որպես ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման հիմնական համակարգող, որը պատասխանատու կլինի միջգերատեսչական համակարգման համար և կծառայի որպես ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության հետ կապի հիմնական անձ։
ԿԱՌՈՒՑԱՊԱՏՄԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՏՐԱՄԱԴՐՈՒՄ
Հայաստանը մտադիր է ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությանը տրամադրել հետևյալ բացառիկ իրավունքները.
պլանավորել, նախագծել, զարգացնել, կառուցել, շահագործել և պահպանել բազմամոդալ տարանցիկ ենթակառուցվածքները նախանշված տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում, ստեղծել հատուկ նշանակության կազմակերպություններ կոնկրետ ենթակառուցվածքային նախագծերի համար, պայմանագրեր կնքել շինարարական ընկերությունների, օպերատորների և ծառայություն մատուցողների հետ, ստեղծել և գանձել եկամուտներ ենթակառուցվածքային գործողություններից, կառավարել ԹՐԻՓՓ երթուղին՝ որպես ինտեգրված համակարգի մաս։
Կառուցապատման իրավունքները կարող են ներառել, բայց չսահմանափակվել հետևյալով.
​​երկաթուղային ենթակառուցվածքներ՝ երկաթուղիներ, տերմինալներ, կայարաններ, շարժակազմի կառույցներ, ճանապարհային ենթակառուցվածքներ՝ մայրուղիներ, ճանապարհներ, կամուրջներ, թունելներ, էներգետիկ ենթակառուցվածքներ՝ էլեկտրահաղորդման համակարգեր, նավթատարներ, գազատարներ, թվային ենթակառուցվածքներ՝ օպտիկամանրաթելային ցանցեր, աջակցող ենթակառուցվածքներ՝ վարչական կառույցներ, կոմունալ ծառայություններ, ապահովության և անվտանգության համակարգեր՝ համաձայն ՀՀ օրենսդրության։
ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը կարող է հավաքել և պահպանել եկամուտներ տարբեր աղբյուրներից, որոնք կներառեն, բայց չեն սահմանափակվի հետևյալով.
ենթակառուցվածքների հասանելիության վճարներ, տարանցիկ երթուղու շրջանակներում առևտրային գործունեություն, գույքի վարձակալություն և զարգացում, ծառայության վճարներ, հատուկ նշանակության կազմակերպություններից ստացված եկամտի բաժիններ։
Հայաստանը հստակորեն պահպանում է.
օրենսդիր, կարգավորիչ և դատական իրավազորությունը՝ պայմանավորված Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ԹՐԻՓՓ-ի ողջ ծածկույթի նկատմամբ լիակատար ինքնիշխանությամբ և տարածքային ամբողջականությամբ՝ ներառյալ օրենքներն ու կանոնակարգերը կիրառելու իրավասությունը՝ համապատասխան Հայաստանի ներքին օրենքներին և միջազգային համաձայնագրերին, ազգային անվտանգության և իրավապահ գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը, ԹՐԻՓՓ-ով առևտրի և տարանցման նկատմամբ մաքսային և սահմանային վերահսկողության իրավազորությունը, հարկերի, մաքսային տուրքերի և առևտրի ու տարանցման այլ պարտադիր վճարների նկատմամբ իրավազորությունը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում բոլոր հատվածներ հասանելիությունը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տարանցիկ երթուղու մասերում բոլոր հայկական օրենքները կիրառելու իրավազորությունը։
ՀԱՏՈՒԿ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Ակնկալվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը, ԹՐԻՓՓ երկաթուղային և ճանապարհային բաղադրիչներն անմիջականորեն իրականացնելուն զուգահեռ, կստեղծի առանձին իրավական կառուցվածքներ մեծ ենթակառուցվածքային բաղադրիչների համար՝ կախված լրացուցիչ ուսումնասիրությունից և վերլուծությունից: Ակնկալվում է, որ յուրաքանչյուր կազմակերպություն կունենա կառավարման, ֆինանսավորման և շահագործման մոդելներ, որոնք կհամապատասխանեն կոնկրետ ենթակառուցվածքի տեսակին և ռազմավարական նկատառումներին: Բոլոր հատուկ նշանակության կազմակերպությունները սկզբում պետք է հիմնադրվեն ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության կողմից՝ այն ընկալմամբ, որ մասնավոր հատվածի ներդրումային հնարավորությունները կարող են քննարկվել հետագա փուլերում՝ յուրաքանչյուր դեպքի համար առանձին:

TRIPP Development Company poised to secure 49-year term with possible extension
The TRIPP Implementation Framework (TIF) has affirmed that the key connectivity project is to be developed within designated transit routes in Armenian territory, in locations to be detailed in the future, while maintaining Armenia’s full sovereignty over all project areas within Armenia’s sovereign territory.
The TRIPP Development Company, with U.S. controlling stake and Armenian oversight of reserve matters, is intended to ensure the development and implementation of the TRIPP infrastructure.
Armenia intends to authorize and facilitate the establishment of the TRIPP Development Company. The company is expected to be responsible for the development of the TRIPP and is expected to be granted the right to development for an initial term of 49 years. Armenia intends to offer the United States a 74% share and to hold itself a 26% share in the TRIPP Development Company. This arrangement is expected to be extended for an additional term of 50 years with a grant of additional equity to the government of Armenia bringing its share to 49%. The change of the TRIPP Development Company’s shareholders (including sale, donation of the shares, merger, demerger, reorganization, or any other legal or factual act) and ultimate beneficial owners is expected to be subject to the prior consent of the Governments of Armenia and the United States. Armenia and the United States plan to work together on the corporate structure of the TRIPP Development Company. The structure is expected to reflect the following objectives: 1) Armenian and U.S. governments’ involvement in particular key decisions and issues related to the operation of the multimodal transit route; and 2) financial return to the U.S. for its initial contribution or other economic benefits to the U.S. government or for U.S. companies. Decisions that touch on certain sensitive issues covered by specified reserve matters are expected to be resolved jointly through an Armenia-U.S. Steering Committee. The TRIPP Development Company is expected to directly implement any TRIPP rail and road projects and is envisioned to have subsidiaries or special purpose vehicles for other components of the TRIPP. Armenia’s stake in the TRIPP Development Company reflects its contribution of the following: Land use (development) rights within the transit routes, Existing infrastructure assets (subject to further discussions), Regulatory facilitation and streamlined permitting, In-kind contributions related to border and customs infrastructure, Cash investments as determined appropriate.
Each country intends to designate a senior government official as the primary coordinator for TRIPP implementation, responsible for inter-ministerial coordination and serving as the main point of contact with the TRIPP Development Company.
GRANT OF DEVELOPMENT RIGHTS
Armenia intends to provide the TRIPP Development Company the exclusive right to:
Plan, design, develop, construct, operate, and maintain multimodal transit infrastructure within designated transit routes
Establish Special Purpose Vehicles for specific infrastructure projects
Contract with construction firms, operators, and service providers
Generate and collect revenues from infrastructure operations
Manage the TRIPP route as part of an integrated system
Development rights may cover but not be limited to:
Rail infrastructure – railways, terminals, stations, rolling stock facilities
Road infrastructure – highways, roads, bridges, tunnels
Energy infrastructure – electrical transmission, oil pipelines, gas pipelines
Digital infrastructure – fiber optic networks
Supporting infrastructure – administrative facilities, utilities, safety and security systems in accordance with Armenian law
The TRIPP Development Company may collect and retain revenues from various sources to include but not limited to:
Infrastructure access fees
Commercial activities within the transit route
Property rent and development
Service charges
Revenue shares from Special Purpose Vehicles
Armenia explicitly retains:
Legislative, regulatory, and judicial authority due to full sovereignty and territorial integrity over all TRIPP areas within Armenia’s sovereign territory including the ability to enforce laws and regulations in line with Armenia’s domestic laws and international agreements
Control over national security and law enforcement
Authority over border control and customs for trade and transit through the TRIPP
Authority over taxes, customs duties, and other mandatory fees on trade and transit
Right to access all areas within Armenia’s sovereign territory
Authority to enforce all Armenian laws within the parts of the transit route in Armenian sovereign territory
SPECIAL PURPOSE VEHICLES (SPVs)
The TRIPP Development Company is expected to establish separate legal structures for major infrastructure components in addition to directly implementing any TRIPP rail and road components pending additional study and analysis. Each structure is expected to have governance, financing, and operational models suited to the specific infrastructure type and strategic considerations. All SPVs are expected to initially be founded by the TRIPP Development Company, with the understanding that private sector investment opportunities may be discussed in later stages on a case-by-case basis.