Հայաստանում ձյուն է տեղալու, ավտոճանապարհներին սպասվում է մերկասառույց
Հայաստանում հունվարի 13-ի լույս 14-ի գիշերը ձյուն է տեղալու, ավտոճանապարհներին սպասվում է մերկասառույց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնից։
«Միջերկրական ծովից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հունվարի 13-ին կեսօրից հետո դեպի երեկո, հունվարի 13-ի լույս 14-ի գիշերը՝ շրջանների մեծ մասում, 14-ի ցերեկը և 15-ին՝ առանձին շրջաններում, սպասվում են տեղումներ, 13-ի ցերեկը նախալեռնային և հովտային գոտում՝ ձնախառն անձրևի և անձրևի, 13-ի լույս 14-ի գիշերը՝ ողջ հանրապետությունում՝ ձյան տեսքով։
Հունվարի 13-ի երեկոյան և 14-ի գիշերը առանձին վայրերում ձյան տեղումները կլինեն զգալի, լեռնային առանձին գոտիներում սպասվում է քամու ուժգնացում 15-18մ/վրկ, բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։ Օդի ջերմաստիճանը հունվարի 14-16-ին աստիճանաբար կնվազի 10-13 աստիճանով»,– նշված է հայտարարության մեջ։
Ջերմաստիճանի անկմամբ պայմանավորված՝ հունվարի 13-ի լույս 14-ի գիշերը և առավոտյան հանրապետության ավտոճանապարհներին սպասվում է մերկասառույց։

В Армении прогнозируют снег и гололед на автомагистралях
В Армении в ночь с 13 на 14 января ожидается снегопад, на автомагистралях ожидается гололед. Об этом сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга, передает Арменпресс.
«В связи с проникновением циклона из Средиземного моря, с полудня 13 января до вечера, в ночь с 13 на 14 января в большинстве регионов, днем ​​14 и 15 января в отдельных регионах, днем ​​13 января в предгорьях и долинах – мокрый снег и дождь, в ночь с 13 на 14 января – по всей республике – в виде снега.
Вечером 13 января и в ночь на 14 января в некоторых местах ожидаются значительные снегопады, в некоторых горных районах – порывы ветра 15-18 м/с, метели и низкая горизонтальная видимость».
«Температура воздуха постепенно снизится на 10-13 градусов в период с 14 по 16 января», — говорится в сообщении.