Կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի ծառայության ժամկետն ու պատվովճարի չափը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում Զինված ուժերի «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, որ գործող 5 տարվա պայմանագրից բացի, զինծառայողները հնարավորություն կունենան կնքել ևս 2 կամ 5 տարով պայմանագիր:
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը 5 տարով է, իսկ ծառայության ավարտին տրվում է 5 մլն դրամ պատվովճար։ Պայմանագիրն ավելացնում ենք ևս 2 և 5 տարով, որի արդյունքում՝ 1.5 մլն դրամ կտրվի 2 տարվա համար, իսկ 5 տարի ծառայելու պարագայում՝ ևս 5 մլն դրամ, այսինքն՝ 10 տարվա ընթացքում, 10 մլն դրամ պատվովճար»,- ասաց Պապիկյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց՝ այս պահին «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով ծառայություն է իրականացնում 4234 զինվորական, որոնց թիվը շարունակաբար աճում է:

The Armenian government is planning to offer servicemembers a new military service option under the Homeland Defender volunteer contract.
Minister of Defense Suren Papikyan told a news conference that servicemembers will have the opportunity to extend their service for an additional two or five years once their initial 5-year volunteer term is completed.
“The Homeland Defender program is a 5-year program, and upon completion of the service, a bonus of 5 million AMD is given. We are now extending the contract by an additional 2 or 5 years, which results in 1.5 million AMD for 2 years, and, in the case of serving 5 more years, another 5 million AMD. That is, over a total of 10 years, the reward amounts to 10 million AMD,” Papikyan said.
The Minister of Defense added that currently 4,234 servicemembers are serving under the ‘Homeland Defender’ program, and their number continues to grow.