Կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի ծառայության ժամկետն ու պատվովճարի չափը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում Զինված ուժերի «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, որ գործող 5 տարվա պայմանագրից բացի, զինծառայողները հնարավորություն կունենան կնքել ևս 2 կամ 5 տարով պայմանագիր:
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը 5 տարով է, իսկ ծառայության ավարտին տրվում է 5 մլն դրամ պատվովճար։ Պայմանագիրն ավելացնում ենք ևս 2 և 5 տարով, որի արդյունքում՝ 1.5 մլն դրամ կտրվի 2 տարվա համար, իսկ 5 տարի ծառայելու պարագայում՝ ևս 5 մլն դրամ, այսինքն՝ 10 տարվա ընթացքում, 10 մլն դրամ պատվովճար»,- ասաց Պապիկյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց՝ այս պահին «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով ծառայություն է իրականացնում 4234 զինվորական, որոնց թիվը շարունակաբար աճում է:

Правительство Армении планирует продлить срок службы и размер вознаграждения по программе «Защитник Отечества»
Правительство Республики Армения предлагает изменения в программе Вооруженных Сил «Защитник Отечества».
По сообщению Арменпресс, на пресс-конференции сегодня министр обороны РА Сурен Папикян заявил, что помимо действующего 5-летнего контракта, военнослужащие получат возможность заключить контракт еще на 2 или 5 лет.
Программа «Защитник Отечества» рассчитана на 5 лет, а по окончании службы выплачивается вознаграждение в размере 5 миллионов драмов. «Мы продлеваем контракт еще на 2 и 5 лет, в результате чего за 2 года будет выплачено 1,5 миллиона драмов, а в случае службы в течение 5 лет — еще 5 миллионов драмов, то есть 10 миллионов драмов в качестве гонорара за 10 лет», — сказал Папикян.
Министр обороны отметил, что в настоящее время по программе «Защитник Отечества» служат 4234 военнослужащих, и их число постоянно растет.