ԱՄՆ ցանկացած հարձակում կհանգեցնի Իսրայելի և Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ռազմաբազաների վրա պատասխան հարձակման. Իրանի խորհրդարանի խոսնակ
Միացյալ Նահանգների ցանկացած հարձակում Իրանի վրա կհանգեցնի Իսրայելի և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան ռազմական բազաների վրա հարձակումների՝ որպես «օրինական թիրախների»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ն, այս մասին հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը:
The Times of Israel-ը իր հերթին հաղորդում է, որ Իրանի հայտարարություններից հետո Իսրայելի զինված ուժերը բերվել են բարձր պատրաստվածության։
Ավելի վաղ, մեկնաբանելով Իրանում տեղի ունեցող զանգվածային բողոքի ցույցերը, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել էր, որ երկիրը «ձգտում է ազատության, ինչպես երբեք», և զգուշացրել էր Թեհրանի իշխանություններին, որ ԱՄՆ-ն կարող է միջամտել, եթե կառավարությունը կրակ բացի խաղաղ ցուցարարների վրա:
The New York Times-ի տվյալներով՝ վերջին օրերին ԱՄՆ զինվորականները նախագահ Դոնալդ Թրամփին ներկայացրել են Իրանի դեմ ռազմական հարվածների մի քանի տարբերակ։

Любая атака США приведет к ответному удару по Израилю и американским военным базам на Ближнем Востоке: спикер иранского парламента
Любая атака США на Иран приведет к атакам на Израиль и американские военные базы на Ближнем Востоке как на «законные цели».
Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом заявил спикер иранского парламента Мохаммед Багер Галибаф.
В свою очередь, Times of Israel сообщает, что после заявлений Ирана израильские вооруженные силы были приведены в состояние повышенной боевой готовности.
Ранее, комментируя массовые протесты в Иране, президент США заявил, что страна «стремится к свободе как никогда прежде», и предупредил власти Тегерана, что США могут вмешаться, если правительство откроет огонь по мирным протестующим. По данным The New York Times, в последние дни американские военные представили Трампу несколько вариантов военных ударов по Ирану.