Մոսկվան անիրատեսական է համարում ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ Բրյուսելի ու Լոնդոնի պահանջները
Ռուսաստանի նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ ներդրումային-տնտեսական համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը և Մեծ Բրիտանիան անիրատեսական պահանջներ են ներկայացնում ուկրաինական հակամարտության կարգավորման ծրագրի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ մեջբերելով Կիրիլ Դմիտրիևի խոսքերը։
«Ռուսաստանը ներկայացրել է խաղաղության պայմաններ, որոնք իրականում աշխատում են։ ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի խուճապահար պատերազմ հրահրողները անիրատեսական պահանջներ են ներկայացնում՝ ոչ թե պատերազմը դադարեցնելու, այլ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը խափանելու համար», - նշել է Դմիտրիևը։
Ֆլորիդայում դեկտեմբերի 28-ին կայացած հանդիպման ժամանակ Թրամփը և Զելենսկին քննարկել են 20 կետից բաղկացած խաղաղության ծրագիրը: Կողմերը նշել են առաջընթացի մասին, սակայն նաև արձանագրել են, որ կան խնդրահարույց հարցեր: Խոսքն, այդ թվում, տարածքային զիջումների մասին է։ Թրամփը հայտարարել է, որ Եվրոպան կստանձնի Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մեծ մասը, բայց ԱՄՆ-ն անպայման կօգնի։ Հանդիպումից հետո Զելենսկին պնդել է, որ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև անվտանգության երաշխիքների շուրջ 100%-ով համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Երկկողմ բանակցություններից հետո Թրամփը և Զելենսկին հեռախոսազրույց են ունեցել եվրոպացի առաջնորդների հետ։ Զելենսկու հետ հանդիպումից առաջ Թրամփը հայտնել է, որ լավ և շատ արդյունավետ հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն էլ հայտարարել է, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար ուկրաինական կողմը պետք է դուրս բերի իր զինված ուժերը Դոնբասից։

Москва считает нереалистичными требования Брюсселя и Лондона об урегулировании российско-украинского конфликта
Евросоюз и Великобритания выдвигают нереалистичные требования по плану урегулирования украинского конфликта. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил спецпредставитель президента России по инвестиционно-экономическому сотрудничеству с зарубежными странами Кирилл Дмитриев.
"Россия изложила условия мира, которые действительно работают. Паникующие разжигатели войны из ЕС и Великобритании выдвигают нереалистичные требования - не для того, чтобы положить конец войне, а для того, чтобы сорвать мирный план Трампа", - написал Дмитриев в соцсети X, комментируя рассуждения западных политиков о гарантиях безопасности для Украины и участии в них США.
Президент США Дональд Трамп 28 декабря встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским в Мар-а-Лаго во Флориде. Трамп заявлял, что Европа возьмет на себя большую часть гарантий безопасности для Украины, но США точно помогут с этим. Зеленский по итогам встречи с Трампом в Мар-а-Лаго утверждал, что гарантии безопасности между США и Украиной согласованы на 100%.
После двухсторонних переговоров Трамп и Зеленский провели телефонный разговор с европейскими лидерами. До встречи с Зеленским, как сообщил Трамп, он провел хороший и очень продуктивный телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным.
Администрация США ранее заявила о разработке плана по украинскому урегулированию, отметив, что обсуждать его детали пока не будет, поскольку работа еще продолжается.