Հռոմի պապը հույս ունի, որ Ուկրաինայի հարցով երկխոսություն կհաստատվի կողմերի միջև
Հռոմի Լևոն XIV պապը Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հավատացյալներին ուղղված իր ավանդական Սուրբ ծննդյան ուղերձում հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ և անկեղծ երկխոսություն կհաստատվի՝ հակամարտության կարգավորման համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Մենք աղոթում ենք ուկրաինացի ժողովրդի համար. թող դադարի զինված դիմակայությունը, թող ներգրավված կողմերը միջազգային հանրության աջակցությամբ իրենց մեջ քաջություն գտնեն անկեղծ, ուղիղ և հարգալից երկխոսության մասնակցելու համար», - ասել է քահանայապետը Urbi et orbi («Քաղաքին և աշխարհին») ուղերձում։
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետը նաև միասնության կոչ է արել Եվրոպային՝ ընդհանուր քրիստոնեական արմատների և պատմության ոգով։
«Մեզ համար խաղաղությունը Հիսուս Քրիստոսի մեջ է։ Ամենից առաջ, որովհետև Նա ազատում է մեզ մեղքից, որովհետև Նա ցույց է տալիս մեզ հակամարտությունների՝ բոլոր հակամարտությունների՝ ինչպես միջանձնային, այնպես էլ միջազգային, հաղթահարման ուղին։ Առանց մեղքից ազատ սրտի, առանց ներման մենք չենք կարող լինել խաղաղություն կառուցողներ», - ասել է Հռոմի պապը։
Նա ավարտ է մաղթել բոլոր հակամարտություններին, մասնավորապես՝ Սուրբ Երկրում և Սիրիայում, ինչպես նաև «մոռացված հակամարտություններին» Աֆրիկայի երկրներում, և ավարտ՝ բոլոր ընչազուրկների տառապանքներին:

Папа Римский надеется на диалог между сторонами по украинскому вопросу
В своем традиционном рождественском послании верующим на площади Святого Петра Папа Лев XIV выразил надежду на установление прямого и искреннего диалога между Россией и Украиной для разрешения конфликта. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
«Мы молимся за украинский народ: пусть прекратится вооруженное противостояние, пусть вовлеченные стороны при поддержке международного сообщества найдут в себе мужество для участия в искреннем, прямом и уважительном диалоге», — сказал понтифик в своем послании Urbi et orbi («К городу и к миру»).
Римско-католический понтифик также призвал к единству в Европе в духе общих христианских корней и истории.
«Для нас мир — в Иисусе Христе. Прежде всего, потому что Он освобождает нас от греха, потому что Он показывает нам путь к преодолению конфликтов, всех конфликтов, как межличностных, так и международных. Без сердца, свободного от греха, без прощения мы не можем быть миротворцами», — сказал Папа.
Он пожелал положить конец всем конфликтам, особенно на Святой Земле и в Сирии, а также «забытым конфликтам» в африканских странах и положить конец страданиям всех бедных.