Կառավարությունը հաստատեց ԱԲ ոլորտում բարձր հաշվարկային ռեսուրսների հասանելիության փորձնական ծրագիրը՝ AWS-ի հետ համագործակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը դեկտեմբերի 25-ի նիստում հաստատեց արհեստական բանականության ոլորտում բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներին հասանելիության ապահովման պետական աջակցության փորձնական ծրագիրը, որը կիրականացվի ամերիկյան խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ Amazon Web Services (AWS) ընկերության հետ համագործակցությամբ՝ Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի (AIVI) շրջանակում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների և արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն՝ ընդգծելով, որ այս ծրագիրը գալիս է լրացնելու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության փաթեթը։
«Այս նախաձեռնությամբ մենք ցանկանում ենք աջակցել արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, ուսումնական հաստատություններին և անհատ մասնագետներին՝ ապահովելով բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ արհեստական բանականության համակարգերի նախագծման, ուսուցման և տեղակայման համար։ Ծրագիրն ուղղված է ոչ միայն առանձին նախաձեռնությունների խթանմանը, այլև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի էկոհամակարգի կայուն և երկարաժամկետ զարգացմանը՝ համահունչ ոլորտի պետական աջակցության քաղաքականությանը»,- գրել է նախարարը։
Գրառման մեջ ընդգծվում է, որ արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտը, որը գործարկվել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության կողմից, հանդիսանում է նորարարությունների և համագործակցության բաց հարթակ՝ աջակցելով տեխնոլոգիական ընկերություններին և հետազոտողներին գիտահետազոտական գործունեության և արտադրանքի մշակման ամբողջ գործընթացում։ Փորձնական ծրագրի շրջանակում Վիրտուալ ինստիտուտը կծառայի որպես գործառնական հարթակ՝ հայտերի ընդունման, դիմողների նույնականացման և հաշվողական ռեսուրսների բաշխման համար, ինչպես նաև կծառայի որպես վիրտուալ հարթակ ԱԲ նորարարների հաղորդակցման և համագործակցության համար:
Ծրագիրը կիրականացվի AWS ընկերությանը սուբսիդիա տրամադրելու եղանակով, որի շրջանակում ընտրված սահմանափակ շահառուների կողմից փաստացի օգտագործված հաշվողական ռեսուրսների արժեքը կսուբսիդավորվի 100 տոկոսով։ Բացի այդ, AWS-ը կտրամադրի տեխնիկական փորձագիտական աջակցություն՝ ներգրավելով AWS լուծումների ճարտարապետներին և առաջատար միջազգային փորձը։ Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտին աջակցում են նաև միջազգային գործընկերներ Mistral AI և Plug and Play ընկերությունները` նպաստելով նախաձեռնության նորարարական և համագործակցային բաղադրիչի ամրապնդմանը։
Հայտերի ընդունման գրանցումը կմեկնարկի դեկտեմբերի 29-ին՝ Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի հարթակում՝ ai.gov.am:

Правительство Армении одобрило пилотную программу доступа к высокопроизводительным вычислительным ресурсам в секторе искусственного интеллекта в сотрудничестве с AWS
На заседании 25 декабря правительство Республики Армения одобрило пилотную программу государственной поддержки обеспечения доступа к высокопроизводительным вычислительным ресурсам в области искусственного интеллекта, которая будет реализована в сотрудничестве с одной из крупнейших американских технологических компаний, Amazon Web Services (AWS), в рамках Виртуального института искусственного интеллекта (AIVI).
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что эта программа дополняет пакет государственной поддержки высокотехнологичного сектора.
«В рамках этой инициативы мы хотим поддержать стартапы, исследовательские группы, образовательные учреждения и отдельных специалистов, работающих в области искусственного интеллекта, предоставляя высокопроизводительные вычислительные ресурсы для проектирования, обучения и внедрения систем искусственного интеллекта. Программа направлена не только на продвижение индивидуальных инициатив, но и на устойчивое и долгосрочное развитие высокотехнологичной экосистемы в соответствии с государственной политикой поддержки сектора», — написал министр.
В записи подчеркивается, что Виртуальный институт искусственного интеллекта, запущенный Министерством высокотехнологичной промышленности РА, является открытой платформой для инноваций и сотрудничества, поддерживающей технологические компании и исследователей на протяжении всего процесса исследований и разработки продуктов. В рамках пилотной программы Виртуальный институт будет служить оперативной платформой для приема заявок, идентификации заявителей и распределения вычислительных ресурсов, а также виртуальной платформой для общения и сотрудничества между новаторами в области ИИ.
Проект будет реализован за счет субсидирования AWS, в рамках которого стоимость фактически используемых вычислительных ресурсов для ограниченного числа отобранных бенефициаров будет субсидироваться на 100%. Кроме того, AWS предоставит техническую экспертную поддержку, привлекая архитекторов решений AWS и ведущих специалистов с международным опытом. Виртуальный институт искусственного интеллекта также поддерживается международными партнерами Mistral AI и Plug and Play, что способствует укреплению инновационной и совместной составляющей инициативы.
Регистрация заявок начнется 29 декабря на платформе Виртуального института искусственного интеллекта ai.gov.am.