Երևանն ու Մոսկվան քննարկում են Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու հարցը. Օվերչուկ
Երևանն ու Մոսկվան քննարկում են Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու հարցը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքս-ը, «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Խոսքը գնում է Հայաստանից Ռուսաստան Ադրբեջանի տարածքով հետադարձ բեռնափոխադրում ապահովելու մասին։ Սրանք առաջընթացներ են, որոնք վերջերս անհավանական էին թվում»,-նշել է ՌԴ փոխվարչապետը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանն արդեն իսկ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ճանապարհով հացահատիկ է արտահանել Հայաստան։
ՌԴ փոխվարչապետն ասել է նաև, որ Ռուսաստանը նախատեսում է բացի հացահատիկից, Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան արտահանել պարարտանյութեր։
«Վերջերս տեղի ունեցավ շատ կարևոր իրադարձություն՝ մենք ունեցանք ռուսական հացահատիկ տեղափոխող առաջին գնացքը, որն Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով մտավ Հայաստան։ Այսինքն՝ ավելի քան 30 տարվա ընթացքում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի անկախության սկզբից ի վեր առաջին անգամ այդ երթուղով անցավ հացահատիկ տեղափոխող առաջին գնացքը։ Դա ռուսական հացահատիկն էր։ Դրանից հետո եղավ ղազախական հացահատիկի մատակարարումը։ Մենք նաև քննարկում ենք այս գիծը այլ տեսակի բեռներով, պարարտանյութերով բեռնելու հնարավորությունը», - ասել է Օվերչուկը։

Armenia is discussing with Russia the possibility of sending cargo shipments via Azerbaijan, after it began receiving goods along the same route.
Russia’s Deputy Prime Minister Alexey Overchuk spoke about the shipments in an interview with the Russia-24 channel.
“This concerns ensuring the return cargo transportation from Armenia to Russia through Azerbaijani territory. These are developments that recently would have seemed unlikely,” Overchuk noted, recalling that Russia has already exported grain to Armenia via railway through Azerbaijani and Georgian territory.
Overchuk also stated that, in addition to grain, Russia plans to export fertilizers to Armenia through Azerbaijani territory.
“A very important event recently took place: we had the first Russian grain-carrying train enter Armenia via Azerbaijani and Georgian territory. In other words, for the first time in more than 30 years, and since the independence of Armenia and Azerbaijan, a grain-carrying train traveled this route. It carried Russian grain. After that, there was a delivery of Kazakh grain. We are also discussing the possibility of using this route for other types of cargo, including fertilizers,” Overchuk said.