Երևանն ու Մոսկվան քննարկում են Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու հարցը. Օվերչուկ
Երևանն ու Մոսկվան քննարկում են Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու հարցը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքս-ը, «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Խոսքը գնում է Հայաստանից Ռուսաստան Ադրբեջանի տարածքով հետադարձ բեռնափոխադրում ապահովելու մասին։ Սրանք առաջընթացներ են, որոնք վերջերս անհավանական էին թվում»,-նշել է ՌԴ փոխվարչապետը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանն արդեն իսկ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ճանապարհով հացահատիկ է արտահանել Հայաստան։
ՌԴ փոխվարչապետն ասել է նաև, որ Ռուսաստանը նախատեսում է բացի հացահատիկից, Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան արտահանել պարարտանյութեր։
«Վերջերս տեղի ունեցավ շատ կարևոր իրադարձություն՝ մենք ունեցանք ռուսական հացահատիկ տեղափոխող առաջին գնացքը, որն Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով մտավ Հայաստան։ Այսինքն՝ ավելի քան 30 տարվա ընթացքում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի անկախության սկզբից ի վեր առաջին անգամ այդ երթուղով անցավ հացահատիկ տեղափոխող առաջին գնացքը։ Դա ռուսական հացահատիկն էր։ Դրանից հետո եղավ ղազախական հացահատիկի մատակարարումը։ Մենք նաև քննարկում ենք այս գիծը այլ տեսակի բեռներով, պարարտանյութերով բեռնելու հնարավորությունը», - ասել է Օվերչուկը։

Ереван и Москва обсуждают организацию грузоперевозок из Армению в Россию через территорию Азербайджана: Оверчук
Ереван и Москва обсуждают вопрос организации грузоперевозок из Армении в Россию через территорию Азербайджана.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Интерфакс, об этом в интервью телеканалу “Россия 24” сообщил вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук.
“Речь идёт о формировании устойчивой логистики с двусторонней загрузкой. Это те сдвиги, которые ещё недавно казались маловероятными”, — отметил российский вице-премьер, напомнив, что Россия по железной дороге уже экспортировала зерно в Армению через территорию Азербайджана.
Вице-премьер также сообщил, что помимо зерна Россия планирует экспортировать в Армению через территорию Азербайджана также и удобрения.
“Состоялось важное событие, мы считаем это действительно важным — прошел первый поезд с российским зерном через территорию Азербайджана и Грузии в Армению. То есть впервые более чем за 30 лет и впервые за время независимого существования Армении и Азербайджана прошел первый поезд с зерном. После этого были поставки казахстанского зерна. Мы также обсуждаем возможность загрузки этой линии другими видами грузов, например, удобрениями”, — сказал Оверчук.
Он также напомнил, что несколько дней назад в Армению из Азербайджана прибыл поезд с нефтепродуктами.