Ճապոնիան 2025 թվականի արդյունքներով կսահմանի ծնելիության հակառեկորդ վերջին 126 տարվա համար. Asahi
Ճապոնիայում ծնելիությունը 2025 թվականի արդյունքներով, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ռեկորդային ցածր մակարդակում 1899 թվականից ի վեր, երբ սկսել են վարել նման վիճակագրություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Asahi թերթը՝ վկայակոչելով սեփական հաշվարկները վիճակագրական տվյալների հիման վրա:
Ակնկալվում է, որ սա նոր հակառեկորդ կլինի վերջին 10 հաջորդական տարիների ընթացքում։
Պարբերականի կանխատեսման համաձայն՝ 2025 թվականին ծնված երեխաների թիվը կլինի 667 500-ի մակարդակում՝ 2024 թվականի 686 100-ի դիմաց: Այդ կանխատեսումը հաշվի է առնում միայն այն երեխաներին, որոնք ծնվում են Ճապոնիայի քաղաքացիներից: 2025 թվականի պաշտոնական վիճակագրությունը սպասվում է հունիսին, իսկ փետրվարին կհրապարակվեն նախնական տվյալները, որոնք ներառում են տեղեկատվություն երկրում բնակվող օտարերկրացիների մասին:
Ժողովրդագրական իրավիճակը զարգանում է զգալիորեն ավելի վատ, քան կանխատեսումները, որոնք ավելի վաղ հրապարակել էր Ազգաբնակչության և սոցիալական ապահովության հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը: Այսպես, 2023 թվականին 2025 թվականի միջին կանխատեսումը ենթադրում էր 749 000 երեխայի ծնունդ: Asahi թերթի կողմից բերված գնահատումը զգալիորեն ցածր է նույնիսկ հոռետեսական սցենարից, որը ենթադրում էր 681 000 երեխայի ծնունդ:
Վերջին տարիներին Ճապոնիայում արձանագրվում է ռեկորդային ցածր ծնելիություն, որն ուղեկցվում է հասարակության ծերացման միտումով: Դա հանգեցնում է աշխատունակ բնակչության կրճատման և աշխատուժի պակասի:

Япония по итогам 2025 года установит антирекорд по рождаемости за последние 126 лет: Asahi
В 2025 году рождаемость в Японии, по всей вероятности, будет на рекордно низком уровне с момента начала ведения этой статистики в 1899 году. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает газета Asahi, приводя собственные расчеты, основанные на статистических данных.
Ожидается, что это будет новый антирекорд.
По прогнозу газеты, число детей, родившихся в 2025 году, составит 667 500, по сравнению с 686 100 в 2024 году. Этот прогноз учитывает только детей, родившихся у граждан Японии. Официальная статистика за 2025 год ожидается в июне, а предварительные данные, включающие информацию об иностранцах, проживающих в стране, будут опубликованы в феврале.
Демографическая ситуация развивается значительно хуже, чем прогнозы, ранее опубликованные Национальным институтом исследований народонаселения и социального обеспечения. Так, в 2023 году средний прогноз на 2025 год предполагал рождение 749 000 детей. Оценка, приведенная газетой Asahi, значительно ниже даже пессимистического сценария, предполагавшего рождение 681 000 детей.
В последние годы в Японии наблюдается рекордно низкий уровень рождаемости, что сопровождается тенденцией к старению общества. Это приводит к сокращению трудоспособного населения и нехватке рабочей силы.