ՌԴ-ն ուկրաինական շուրջ 170 ԱԹՍ է խոցել, Ուկրաինան հայտնել է Զապորոժիեում 2 վիրավորի մասին
Մոսկվան և Կիևը գիշերը շարունակել են փոխադարձ հարվածները։ Ուկրաինան ՌԴ-ի ուղղությամբ արձակել է շուրջ 170 անօդաչու թռչող սարք, ռուսական հարվածներից Ուկրաինայում կան վիրավորներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ հակաօդային պաշտպանության համակարգերը գիշերվա ընթացքում ուկրաինական 172 անօդաչու թռչող սարք են ոչնչացրել։
Հայտարարության համաձայն՝ Բրյանսկի մարզում խոցվել է 110 ԱԹՍ։ Նահանգապետ Ալեքսանդր Բոգոմազը նշել է, որ զոհեր կամ ավերածություններ չկան։
Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտնել է, որ հակաօդային պաշտպանության ուժերը հետ են մղել մայրաքաղաքի վրա չորրորդ ԱԹՍ-ի հարձակումը։
Միևնույն ժամանակ, «Ռոսավիացիա»-ի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ «Վնուկովո» օդանավակայանը սահմանափակումներ է մտցրել. չվերթերն ընդունվում և ուղարկվում են «համապատասխան մարմինների հետ համաձայնության դեպքում»։
Տուլայի մարզում խոցվել է 12 ուկրաինական ԱԹՍ, ձեռնարկություններից մեկում հրդեհ է բռնկվել։ Տուժածներ չկան։
Ուկրաինական կողմն էլ հաղորդել է գիշերը Զապորոժիեի մարզի ուղղությամբ ռուսական հարձակման մասին։ Երկու մարդ վիրավորվել է։ Վնասվել է առնվազն 13 բնակելի շենք, այրվել են ավտոտնակներ և մեքենաներ։
Կիևում և Ուկրաինայի այլ շրջաններում օդային տագնապ է հայտարարվել։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտնել էր, որ ուկրաինացի զինվորականները նահանջել են Դոնեցկի մարզի Սևերսկ քաղաքից՝ զինծառայողների «կյանքի պահպանման և ստորաբաժանումների մարտունակության» նպատակով։ Ըստ ամերիկյան Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի՝ ՌԴ զինված ուժերը 41 ամիս են ծախսել, որպեսզի Լիսիչանսկից դեպի արևմուտք 20 կմ առաջ գնան և գրավեն Սևերսկը։

Россия сбила около 170 украинских беспилотников, Украина сообщает о двух раненых в Запорожье
Москва и Киев продолжают наносить взаимные удары. В течение ночи Украина выпустила около 170 беспилотников по России, в Украине есть пострадавшие в результате российских ударов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Русская служба BBC.
Министерство обороны России сообщило, что за ночь системы ПВО уничтожили 172 украинских беспилотника.
В Брянской области было сбито 110 беспилотников. Губернатор Александр Богомаз сообщил, что жертв и повреждений нет.
Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что силы ПВО отразили четвертую атаку беспилотников на столицу.
В то же время представитель “Росавиации” сообщил, что в аэропорту “Внуково” введены ограничения. Полеты принимаются и отправляются по согласованию с соответствующими органами.
В Тульской области было сбито 12 украинских БПЛА, на одном из предприятий произошел пожар. Жертв, к счастью, нет.
Украинская сторона также сообщила о ночном нападении России в направлении Запорожской области. Два человека получили ранения. По меньшей мере 13 жилых домов повреждены, сгорели гаражи и автомобили.
В Киеве и других регионах Украины объявлено чрезвычайное положение в воздушном пространстве.
Ранее Генеральный штаб Вооруженных сил Украины сообщил, что украинские военные отступили из города Северска в Донецкой области “в целях сохранения жизней» военнослужащих и боеспособности подразделений”. По данным Американского института изучения войны, российским Вооруженным силам потребовался 41 месяц, чтобы продвинуться на 20 км к западу от Лисичанска и захватить Северск.