Եվրոպան պետք է պատասխանատու լինի իր անվտանգության համար․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 17-ին Եվրախորհրդարանում հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Սա այլևս այլընտրանք չէ։ Սա պարտադիր է», - ասել է նա։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ նա ընդգծել է, որ Եվրոպան «չի կարող թույլ տալ, որ ուրիշները որոշեն իր աշխարհայացքը»՝ հավելելով, որ չնայած ԱՄՆ ազգային անվտանգության ռազմավարությունը մատնանշում է համաշխարհային ՀՆԱ-ում Եվրոպայի բաժնի նվազման միտումը՝ Միացյալ Նահանգները գտնվում է «նույն ճանապարհին»։
Նա շեշտել է Եվրոպայի կողմից իր դիրքերը համաշխարհային ասպարեզում ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Խոսելով Ուկրաինայի մասին՝ Լայենը շեշտել է այդ երկրին օգնություն տրամադրելու անհրաժեշտությունը։
«Մենք պետք է որոշենք, թե որ ճանապարհն ենք ցանկանում ընտրել, որ ուղին ենք ցանկանում ընտրել։ Բայց մեկ բան շատ պարզ է։ Մենք պետք է որոշում կայացնենք հաջորդ երկու տարիների ընթացքում Ուկրաինային ֆինանսավորելու վերաբերյալ»,- նշել է նա։

Европа должна нести ответственность за свою собственную безопасность - Урсула фон дер Ляйен
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в Европейском парламенте 17 декабря.
«Это больше не альтернатива. Это необходимость», — сказала она.
По сообщению Reuters, она подчеркнула, что Европа «не может позволить другим определять ее мировоззрение», добавив, что, хотя Стратегия национальной безопасности США указывает на тенденцию к снижению доли Европы в мировом ВВП, Соединенные Штаты «идут по тому же пути».
Она подчеркнула необходимость укрепления позиций Европы на мировой арене.
Говоря об Украине, фон дер Ляйен подчеркнула необходимость оказания помощи этой стране.
«Мы должны решить, какой путь мы хотим выбрать, по какому пути мы хотим идти. Но одно совершенно ясно. Нам нужно принять решение о финансировании Украины в течение следующих двух лет», — отметила она.