Հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու ուղղությամբ ՀՀ–ԵՄ համագործակցությունը շարունակական է․ ԱԳՆ խոսնակ
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու ոլորտում համագործակցությունը շարունակական է և նոր չի սկսվել։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ մեկնաբանելով ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Հայաստանը ԵՄ-ից աջակցություն է խնդրել 2026 թվականին նախատեսվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ նկատվող հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարելու նպատակով։
«Տարբեր ուղղություններով Հայաստանի դիմակայունության բարձրացման, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու ուղղությամբ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը շարունակական է և նոր չի սկսվել։ Գործընկերության զարգացմանը զուգահեռ դիտարկվում, մշակվում, հաստատվում են ՀՀ ժողովրդավարական, տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված տարբեր նախաձեռնություններ։ Այդ սկզբունքով ընդունվեցին, օրինակ՝ այս պահին իրականացման ակտիվ փուլում գտնվող «Դիմակայունություն և աճ» ծրագիրը, Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման մասին որոշումը։
Բացառություն չէ ընտրական գործընթացները ժողովրդավարական չափանիշներին համահունչ ապահովելու ճանապարհին հնարավոր հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու նպատակով փոխգործակցությունը, ԵՄ աջակցությունը՝ հաշվի առնելով այս ուղղությամբ ԵՄ ու անդամ երկրների փորձն ու գործիքակազմը։ Համապատասխանաբար, այո, կան այդ ուղղությամբ համատեղ քննարկումների արդյունքում ձևավորված նախաձեռնություններ, որոնց շուրջ որոշումների կայացման պարագայում հանրությունը պատշաճ կտեղեկացվի»,- ասել է Բադալյանը։
Ավելի վաղ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը հայտնել էր, որ Հայաստանը ԵՄ-ից աջակցություն է խնդրել 2026 թվականին նախատեսվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ նկատվող հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն կարող է տրամադրել աջակցություն՝ նմանատիպ մեխանիզմներով, ինչպես դա արվել է Մոլդովայի դեպքում։
Դեկտեմբերի 2-ին Կայա Կալասը նաև հայտարարել էր, որ Եվրոպական միությունը 15 միլիոն եվրո կտրամադրի Հայաստանին խաղաղության և դիմակայունության ամրապնդման նպատակով՝ ընդգծելով, որ աջակցությունը վերաբերում է նաև տեղեկատվական դաշտում առկա մարտահրավերներին։

Сотрудничество Армении и ЕС в противодействии гибридным угрозам является продолжительным процессом: пресс-секретарь МИД
Сотрудничество между Арменией и ЕС в различных областях, в том числе в сфере противодействия гибридным угрозам, является продолжительным процессом и не началось только сейчас. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян, комментируя заявление верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас, согласно которому Армения обратилась к ЕС за поддержкой в ​​борьбе с гибридными угрозами в преддверии запланированных на 2026 год парламентских выборов.
«Сотрудничество Армении и ЕС по различным направлениям повышения устойчивости Армении, в том числе в противодействии гибридным угрозам, является продолжительным процессом и не началось только сейчас. Параллельно с развитием партнерства рассматриваются, разрабатываются и утверждаются различные инициативы, направленные на укрепление демократической и экономической устойчивости Армении. Например, программа «Устойчивость и рост», которая в настоящее время находится на активной стадии реализации, и решение о направлении миссии ЕС в Армению были приняты на этом принципе.
Сотрудничество в противодействии возможным гибридным угрозам на пути к обеспечению соответствия избирательных процессов демократическим стандартам, поддержка ЕС, с учетом опыта и инструментария ЕС и его государств-членов в этом направлении, не является исключением. Соответственно, да, существуют инициативы, сформированные в результате совместных обсуждений в этом направлении, о которых общественность будет должным образом проинформирована при принятии решений», — сказала Бадалян.
Ранее  верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что Армения обратилась к ЕС за поддержкой в ​​борьбе с гибридными угрозами в преддверии запланированных на 2026 год парламентских выборов. По ее словам, ЕС мог бы оказать поддержку через аналогичные механизмы, как это было сделано в случае с Молдовой.
2 декабря Кая Каллас также объявила, что Европейский союз выделит Армении 15 миллионов евро на укрепление мира и повышение устойчивости, подчеркнув, что поддержка распространяется также на проблемы в информационной сфере.