Պահպանողական Կաստը հաղթել է Չիլիի նախագահական ընտրություններում
Ընդդիմադիր պահպանողական քաղաքական գործիչ Խոսե Անտոնիո Կաստը հաղթել է Չիլիի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլում: Այդ մասին են վկայում այն արդյունքները, որոնք  հրապարակել է երկրի ընտրական ծառայությունն ընտրատեղամասերի 83,43%-ից ստացված ձայների հաշվարկից հետո:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կաստի օգտին է քվեարկել ընտրողների 58,61%-ը: Նրա մրցակիցը՝ Ժանետ Խարան, որը ներկայացնում է կառավարող «Միասնություն Չիլիի համար» ձախակենտրոն կոալիցիան, ստացել է 41,39%: Նա արդեն ընդունել է պարտությունը և շնորհավորել Կաստին հաղթանակի առթիվ:
Կաստը հանդես է գալիս տնտեսության մեջ կառավարության միջամտության կրճատման և հանցավորության և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի ավելի խիստ միջոցների օգտին: Նա խոստանում է իջեցնել կորպորացիաների շահույթի հարկերի դրույքաչափը, կրճատել պետական ​​ծախսերը և արգելափակոցներ կառուցել Բոլիվիայի հետ սահմանին:
Կաստը կդառնա Չիլիի նախագահի պաշտոնում առաջին ծայրահեղ պահպանողական քաղաքական գործիչը՝ գեներալ Աուգուստո Պինոչետի զինվորական վարչակարգի ժամանակներից ի վեր։

Консерватор Каст победил на президентских выборах в Чили
Оппозиционный консервативный политик Хосе Антонио Каст одержал победу во втором туре президентских выборов в Чили, согласно результатам, опубликованным избирательной службой страны после подсчета 83,43% голосов.
Как сообщает Арменпресс, Каст получил 58,61% голосов. Его соперница, Жанетт Хара из правящей левоцентристской коалиции «Единство для Чили», получила 41,39%. Она уже признала поражение и поздравила Каста с победой.
Каст выступает за сокращение государственного вмешательства в экономику и ужесточение мер по борьбе с преступностью и нелегальной миграцией. Он обещает снизить ставки корпоративного налога, сократить государственные расходы и построить заграждения на границе с Боливией.
Каст станет первым ультраконсервативным политиком, занимающим пост президента Чили со времен военного режима генерала Аугусто Пиночета.