ՀՀ ՇՄ նախարարն ու Քենիայի շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և անտառային տնտեսության նախարարը քննարկել են համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է Քենիայի Հանրապետության շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և անտառային տնտեսության նախարար Դեբորա Բարասայի հետ։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՇՄ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկել են շրջակա միջավայրի պահպանության, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հնարավորությունները։
Երկուստեք կարևորել են փորձի փոխանակումը, կայուն զարգացման ծրագրերի իրականացումն ու միջազգային համագործակցության խորացումը՝ գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելու նպատակով։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ փոխադարձ հետաքրքրության հիման վրա։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև COP17-ին։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սերտ համագործակցության գործընկեր երկրների հետ՝ համաժողովի արդյունավետ կազմակերպման նպատակով, և ակնկալում է Քենիայի բարձր մակարդակի պատվիրակության մասնակցությունը։
Հայաստանը, որպես COP17-ի նախագահող երկիր, խրախուսում է բոլոր կողմերին՝ մինչև 2026 թվականի փետրվարը ներկայացնել իրենց ազգային զեկույցները՝ համապարփակ և ներկայացուցչական գլոբալ գնահատում ապահովելու նպատակով։
Համբարձում Մաթևոսյանը վստահություն է հայտնել, որ Քենիան՝ որպես կլիմայի և կենսաբազմազանության ոլորտներում ակտիվ դերակատար և ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) քարտուղարության հյուրընկալող երկիր, ակտիվորեն կաջակցի COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքներին՝ նպաստելով համաժողովի հաջող անցկացմանը։

Министр окружающей среды Республики Армения и министр окружающей среды, изменения климата и лесного хозяйства Кении обсудили вопросы сотрудничества
Министр окружающей среды Республики Армения Амбардзум Матевосян встретился с министром окружающей среды, изменения климата и лесного хозяйства Республики Кения Деборой Барасой.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на Министерство окружающей среды РА, в ходе встречи обсуждались возможности охраны окружающей среды и борьбы с изменением климата.
Обе стороны подчеркнули важность обмена опытом, реализации программ устойчивого развития и углубления международного сотрудничества для эффективного реагирования на глобальные экологические вызовы.
Министр отметил, что Армения готова углублять сотрудничество в различных областях на основе взаимных интересов.
В ходе встречи также были затронуты вопросы COP17. Министр подчеркнул, что Армения готова к тесному сотрудничеству со странами-партнерами для эффективной организации конференции, и ожидает участия высокопоставленной делегации из Кении.
Армения как председатель COP17 призывает все стороны представить свои национальные доклады к февралю 2026 года, чтобы обеспечить всестороннюю и репрезентативную глобальную оценку. Амбардзум Матевосян выразил уверенность, что Кения, как активный участник в области климата и биоразнообразия и страна, принимающая секретариат Программы ООН по окружающей среде (UNEP), окажет активную поддержку подготовительной работе к COP17, способствуя успешному проведению конференции.