ՀՀ ՇՄ նախարարն ու Քենիայի շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և անտառային տնտեսության նախարարը քննարկել են համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է Քենիայի Հանրապետության շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և անտառային տնտեսության նախարար Դեբորա Բարասայի հետ։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՇՄ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկել են շրջակա միջավայրի պահպանության, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հնարավորությունները։
Երկուստեք կարևորել են փորձի փոխանակումը, կայուն զարգացման ծրագրերի իրականացումն ու միջազգային համագործակցության խորացումը՝ գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելու նպատակով։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ փոխադարձ հետաքրքրության հիման վրա։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև COP17-ին։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սերտ համագործակցության գործընկեր երկրների հետ՝ համաժողովի արդյունավետ կազմակերպման նպատակով, և ակնկալում է Քենիայի բարձր մակարդակի պատվիրակության մասնակցությունը։
Հայաստանը, որպես COP17-ի նախագահող երկիր, խրախուսում է բոլոր կողմերին՝ մինչև 2026 թվականի փետրվարը ներկայացնել իրենց ազգային զեկույցները՝ համապարփակ և ներկայացուցչական գլոբալ գնահատում ապահովելու նպատակով։
Համբարձում Մաթևոսյանը վստահություն է հայտնել, որ Քենիան՝ որպես կլիմայի և կենսաբազմազանության ոլորտներում ակտիվ դերակատար և ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) քարտուղարության հյուրընկալող երկիր, ակտիվորեն կաջակցի COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքներին՝ նպաստելով համաժողովի հաջող անցկացմանը։

Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan held a meeting with Kenya’s Minister of Environment, Climate Change and Forestry Deborah Barasa on the sidelines of the UN Environment Assembly (UNEA-7).
According to a readout from the Ministry of Environment, the parties discussed opportunities for environmental protection and combating climate change.
Both sides emphasized the importance of exchanging experience, implementing sustainable development programs, and deepening international cooperation to respond effectively to global environmental challenges.
The Minister noted that Armenia is ready to deepen cooperation in various areas based on mutual interest.
The meeting also addressed the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, which will be hosted by Armenia in 2026.
The Minister stressed that Armenia is prepared for close collaboration with partner countries to ensure the successful organization of the conference and looks forward to the participation of a high-level delegation from Kenya.
As the presiding country of COP17, Armenia encourages all parties to submit their national reports by February 2026 to ensure a comprehensive and representative global assessment.
Hambardzum Matevosyan expressed confidence that Kenya, as an active player in climate and biodiversity issues and the host country of the United Nations Environment Programme (UNEP) Secretariat, will actively support the preparatory work for COP17, contributing to the successful conduct of the conference.