ԵՄ-ի մշտական ​​ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները
ԵՄ-ի անդամ երկրների մշտական ​​ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների սահմանումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին դեկտեմբերի 10-ին հաղորդել են եվրոպական լրատվամիջոցները։
Նրանց տվյալներով, մասնավորապես, պլանավորվում է սահմանափակումներ մտցնել Ռուսաստանից նավթի փոխադրման հետ կապված ինը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ։ Բացի այդ, պատժամիջոցների ցուցակում կընդգրկվի ևս 43 նավ։
Եվրոպական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ պատժամիջոցները, ի թիվս այլ բաների, կվերաբերեն «Վալդայ» քննարկումների ակումբին։
ԵՄ-ի մշտական ​​ներկայացուցիչների կողմից պատժամիջոցները հաստատվելուց հետո դրանց պետք է հավանություն տրվի ԵՄ-ի ավելի բարձր մակարդակով։ Այնուհետև դրանք կհրապարակվեն ԵՄ-ի պաշտոնական հանդեսում։

Постоянные представители ЕС согласовали новые санкции против России
Постоянные представители ЕС согласовали введение новых санкций против России. Об этом, как передает Арменпресс, европейские СМИ сообщили 10 декабря.
По их данным, в частности, планируется ввести ограничения в отношении девяти физических и юридических лиц, участвующих в транспортировке нефти из России. Кроме того, в санкционный список будут включены еще 43 судна.
По сообщениям европейских СМИ, санкции, среди прочего, коснутся Валдайского дискуссионного клуба.
После утверждения постоянными представителями ЕС санкции должны быть утверждены на более высоком уровне ЕС. Затем они будут опубликованы в официальном журнале ЕС.