Փաշինյանն ու Մերցը քննարկել են միջազգային օրակարգի հրատապ հարցեր
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հանդիպմանը քննարկել են միջազգային օրակարգի հրատապ հարցեր։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Գերմանիայից, համատեղ մամուլի ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ գործընկերոջ հետ համակարծիք են` աննախադեպ մարտահրավեր ունեցող այս ժամանակաշրջանում ժողովրդավարությունները բախվում են արագ տարածվող և հաճախ հիբրիդային բնույթ ունեցող սպառնալիքների, ու միայն համախոհ երկրների առավել համակարգված և արդյունավետ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր կլինի ամրապնդել հավաքական ժողովրդավարական դիմակայությունը։
«Իմ այցի օրակարգում կարևոր տեղ է հատկացված տնտեսական կապերի ստեղծմանը և ամրապնդմանը։ Այս առումով մեծ հույս ունեմ, որ Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ ստեղծված բարենպաստ միջավայրը նոր հետաքրքրություն կառաջացնի գերմանացի գործարարների շրջանում մեր երկրում ներդրումներ անելու, ինչպես նաև՝ հայաստանյան գործարարների հետ համագործակցությունը ակտիվացնելու համար։ Գործընկերոջս ներկայացրել եմ նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի արդյունքում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած շրջադարձային զարգացումները՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված ջանքերին Գերմանիայի աջակցության համար», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ գործընկերոջը ներկայացրել է նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման պայմաններում առևտրատնտեսական գործարար կապերի զարգացման, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման համար բացվող լայն հնարավորությունները և այդ առումով Խաղաղության խաչմերուկ նախագծի, ինչպես նաև TRIPP ուղի հաղորդակցության ծրագրերի կյանքի կոչմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը։
«Վստահ եմ, որ մեր այս նախագծերը կարևոր հանգույց կդառնան Միջին միջանցքի համար, որը Գերմանիայի համար նույնպես ունի մեծ կարևորություն», - ասաց ՀՀ վարչապետը` ընդգծելով, որ Գերմանիան Հայաստանի կարևոր գործընկերն է ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության շրջանակում։
Այս առումով երկուստեք գոհունակությամբ կողմերն արձանագրել են Հայաստան֊Եվրամիություն հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրված զգալի առաջընթացը, ինչը վերահաստատում է Հայաստանի կառավարության հանձնարարությունը՝ ամրապնդելու Եվրամիության հետ բազմաոլորտ գործընկերությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ Գերմանիայի կանցլերին հրավիրել է մասնակցելու հաջորդ տարվա մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին։

Пашинян и Мерц обсудили актуальные вопросы международной повестки
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и федеральный канцлер Германии Фридрих Мерц обсудили актуальные вопросы международной повестки.
Как сообщает корр. Арменпресс из Германии, на совместной пресс-конференции премьер-министр Пашинян отметил, что он и его коллега согласны в том, что в этот период беспрецедентных вызовов демократии сталкиваются с быстро распространяющимися, зачастую гибридными угрозами, и только благодаря более скоординированным и эффективным действиям стран-единомышленников можно будет укрепить коллективное демократическое сопротивление.
«В повестке моего визита важное место отводится установлению и укреплению экономических связей. В этой связи я очень надеюсь, что созданная в Армении и вокруг нее благоприятная среда пробудит новый интерес немецких предпринимателей к инвестированию в нашу страну, а также к активизации сотрудничества с армянскими предпринимателями.
Я также представил своему коллеге поворотные моменты, произошедшие на Южном Кавказе в результате Вашингтонского саммита мира 8 августа 2025 года, выразив благодарность за поддержку Германией усилий, направленных на институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что также представил своему коллеге широкие возможности для развития торгово-экономических деловых связей, расширения сотрудничества в инфраструктурных сферах в условиях разблокирования региональных коммуникаций на Южном Кавказе, и в этой связи отметил важность усилий, направленных на реализацию коммуникационных проектов «Перекресток мира» и TRIPP.
«Уверен, что эти наши проекты станут важным звеном для Среднего коридора, что также имеет большое значение для Германии», — заявил премьер-министр Армении, подчеркнув, что Германия является важным партнером Армении как в двустороннем формате, так и в рамках партнерства Армения-Европейский союз.
В этом контексте стороны с удовлетворением отметили значительный прогресс, достигнутый в последние годы в отношениях Армения-ЕС, что подтверждает приверженность правительства Армении укреплению многоотраслевого партнерства с Европейским союзом.
Никол Пашинян сообщил, что пригласил канцлера Германии принять участие в саммите Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване в мае следующего года.