Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահն այցելել է Թեհրան
Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք Թեհրանում մասնակցել է «Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի» (RCUWM) Կառավարման խորհրդի նախարարական մակարդակի ամենամյա՝ արդեն 14-րդ նիստին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար և RCUWM Կառավարման խորհրդի նախագահ Աբբաս Ալի Աբադիի հրավիրած նիստի ընթացքում քննարկվել են աշխարհում քաղաքային բնակչության աճի ազդեցությու սահմանափակ ջրային ռեսուրսների վրա, կլիմայի փոփոխությունը և դրա ազդեցությունը ջրի որակի, կառավարման և ջրային ցիկլի վրա, ջրային պաշարների նվազումը և համակարգված միջազգային արձագանքման անհրաժեշտությունը։
Ջրային կոմիտեի նախագահն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել իր կառուցողական մասնակցությունը տարածաշրջանային կենտրոնի աշխատանքներին, այդ թվում՝ ուղղված ընդհանուր ջրային անվտանգության ամրապնդմանը տարածաշրջանում։
Արամազդ Ղալամքարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանային ջրային խնդիրների արդյունավետ լուծումը տեսնում է համադրված գործողությունների, փոխլրացնող փորձագիտական կարողությունների և երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության ճանապարհով։
Հաղորդվում է, որ Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանի ուղեկցությամբ՝ Ղալամքարյանը Թեհրանի միջազգային ցուցահանդեսների կենտրոնում մասնակցել է «Ջրարդյունաբերության, ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի» 21-րդ միջազգային ցուցահանդեսին, ծանոթացել իրանական առաջատար ընկերությունների կողմից առաջարկվող տեխնոլոգիական լուծումներին, ծառայություններին և արտադրանքին, գնահատել դրանց հնարավոր կիրառելիությունը Հայաստանի ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացման տեսանկյունից, ստեղծել կապեր՝ հետագա հնարավոր գործակցության համար։
Նշվում է, որ Հայաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչը այցելել է նաև Իրանի հիդրոէներգետիկ ռեսուրսների զարգացման ընկերություն, որը ջրամբարների և էներգետիկ ենթակառուցվածքների խոշորագույն շինարարն է Իրանում։
Իրանի Էներգետիկայի նախարարության ղեկավարների հետ Ղալամքարյանը քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ «Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի» (RCUWM) Կառավարման խորհրդի հաջորդ նիստը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը։

Председатель Водного комитета Армении посетил Тегеран
Председатель Водного комитета Армении Арамазд Галамкарян принял участие в 14-м ежегодном заседании Совета управляющих Регионального центра управления городскими водными ресурсами (RCUWM), проходящем на уровне министров в Тегеране, столице Исламской Республики Иран.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Водном комитете.
Отмечается, что в ходе заседания, созванного министром энергетики Исламской Республики Иран и председателем Совета управляющих РЦУВР Аббасом Али Абади, обсуждались вопросы влияния роста городского населения мира на ограниченность водных ресурсов, изменения климата и его влияния на качество воды, управление и круговорот воды в природе, сокращения водных ресурсов и необходимости скоординированных международных мер реагирования.
В своем выступлении председатель Водного комитета отметил, что Армения готова продолжить конструктивное участие в работе регионального центра, в том числе направленной на укрепление общей водной безопасности в регионе.
Арамазд Галамкарян подчеркнул, что Армения видит эффективное решение региональных водных проблем посредством скоординированных действий, взаимодополняемости экспертных возможностей и долгосрочного стратегического сотрудничества.
Галамкарян в сопровождении посла Армении в Иране Григора Акопяна также принял участие в 21-й международной выставке “Водное хозяйство, водоснабжение и канализация” в Международном выставочном центре Тегерана, где ознакомился с технологическими решениями, услугами и продукцией, предлагаемыми ведущими иранскими компаниями, оценил их возможное применение в модернизации водной инфраструктуры Армении и установил контакты для возможного дальнейшего сотрудничества.
Он посетил и иранскую компанию по развитию гидроэнергетических ресурсов, которая является крупнейшим строителем водохранилищ и энергетической инфраструктуры в Иране.
Арамазд Галамкарян обсудил с руководством Министерства энергетики Ирана ряд вопросов, представляющих общий интерес, в том числе возможность проведения следующего заседания Правления Регионального центра городского управления водными ресурсами (RCUWM) в Армении.