Անկախ Հայաստանի առաջին մեդալը կարատեի ԱԱ-ում կկոտրի սառույցը հետագայի համար. Սերյոժա Մակարյան
Հայաստանի կարատեի մեծահասակների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սերյոժա Մակարյանն աշխարհի առաջնությունում անկախ Հայաստանի առաջին մեդալը մեծ նվաճում է համարում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մակարյանն ամփոփեց կարատեի մեծահասակների աշխարհի առաջնության արդյունքները։
«Հայաստանն աշխարհի այս առաջնությանը մասնակցեց երկու մարզիկով` Գոռ Ներսիսյանն ու Սուրեն Հարությունյանը: Գոռ Ներսիսյանն առկա վնասվածքների պատճառով չկարողացավ իր ամբողջ ներուժով հանդես գալ: Իսկ Սուրեն Հարությունյանն աշխարհի այս առաջնությունում անցկացրեց 7 մենամարտ: Այս առաջնության ընթացքում նա տարբեր փուլերում հաղթեց երիտասարդների աշխարհի առաջնության չեմպիոնին ու այլ մարզիկների»,-ասաց Մակարյանը:
Խոսելով երրորդ տեղի համար մենամարտից` գլխավոր մարզիչն ընդգծեց, որ բրոնզե մեդալի համար մենամարտում Սուրեն Հարությունյանը մրցեց ԱՄՆ ներկայացուցչի հետ ու իր առջև դրված խնդիրն անթերի կատարեց` նվաճելով մեծահասակների պայքարում առաջին մեդալը Հայաստանի համար:
«Անկախ Հայաստանի առաջին մեդալը կարատեի աշխարհի առաջնությունում կկոտրի սառույցը հետագայի համար: Աշխարհի առաջնության համար պայքարը սկսվել էր դեռևս վարկանիշային մրցաշարից, որ կայացել էր ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին, որտեղ Սուրեն Հարությունյանը կարողացավ ուղեգիր նվաճել»,-առանձնացրեց նա:
Ըստ մասնագետի` այս մեդալը հիմք կդառնա հետագա առավել մեծ նվիրված աշխատանքի համար:
Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում կայացած կարատեի աշխարհի առաջնությունում Սուրեն Հարությունյանը 75 կգ քաշային կարգում դարձավ բրոնզե մեդալակիր:

Первая медаль независимой Армении на чемпионате мира по карате станет началом новой эры – тренер сборной РА
Главный тренер взрослой сборной Армении по карате Серёжа Макарян считает первую медаль независимой Армении на чемпионате мира большим достижением.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Макарян подвёл итоги чемпионата мира по карате среди взрослых.
«Армения участвовала в этом чемпионате мира двумя спортсменами: Гором Нерсисяном и Суреном Арутюняном. Гор Нерсисян не смог выступить в полную силу из-за полученных травм. А Сурен Арутюнян провёл на этом чемпионате мира 7 поединков. В ходе чемпионата на разных этапах он одержал победы над чемпионом молодёжного чемпионата мира и другими спортсменами», — сказал Макарян.
Говоря о борьбе за третье место, главный тренер подчеркнул, что Сурен Арутюнян, соперничая с представителем США в борьбе за бронзовую медаль, безупречно выполнил поставленную перед собой задачу, завоевав первую медаль для Армении во взрослом зачёте.
«Первая медаль независимой Армении на чемпионате мира по карате станет началом будущего. Борьба за чемпионство мира началась ещё на рейтинговом турнире, который прошёл в октябре этого года, куда Сурен Арутюнян смог пройти квалификацию», — отметил он.
По словам специалиста, эта медаль станет основой для дальнейшей, более самоотверженной работы.
На чемпионате мира по карате, прошедшем в столице Египта Каире, Сурен Арутюнян стал бронзовым призёром в весовой категории 75 кг.