«Սպարտակ»-ի մարզադաշտում բացվել է Նիկիտա Սիմոնյանի հուշատախտակը
Մոսկվայի «Սպարտակ» ֆուտբոլային ակումբի բոլոր ժամանակների լավագույն ռմբարկու Նիկիտա Սիմոնյանի հուշատախտակն է բացվել «Լուկօյլ Արենա»-ում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Հուշատախտակի բացման արարողությանը ներկա են եղել Սիմոնյանի աղջիկը՝ Վիկտորյա Սիմոնյանը, «Սպարտակ»-ի նախկին գլխավոր մարզիչ Օլեգ Ռոմանցևը, նախկին ֆուտբոլիստ, Ռուսաստանի վետերան ֆուտբոլիստների միության նախագահ Ալեքսանդր Միրզոյանը։
Նիկիտա Սիմոնյանի աղջիկը «Սպարտակ»-ի թանգարանին է փոխանցել իր հոր՝ Ռուսաստանի աշխատանքի հերոսի պարգևը, որը նրան շնորհվել էր 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին։
Հուշատախտակը բացվել է A տրիբունայում, որը կրում է Սիմոնյանի անունը։
ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում օլիմպիական չեմպիոն, հայկական ֆուտբոլի լեգենդ Նիկիտա Սիմոնյանը կյանքից հեռացել է նոյեմբերի 23-ին՝ 99 տարեկանում։ Հրաժեշտի արարողությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 27-ին, «Լուկօյլ Արենա»-ում։
Նիկիտա Սիմոնյանը Խորհրդային Միության քառակի չեմպիոն է, Մոսկվայի «Սպարտակ»-ի կազմում երկու անգամ դարձել է ԽՍՀՄ գավաթակիր, Մոսկվայի «Սպարտակ»-ի պատմության լավագույն ռմբարկուն է՝ խփած 160 գոլով։ Նիկիտա Սիմոնյանը Խորհրդային Միության հավաքականի հետ դարձել է 1956 թվականի Մելբուռնի Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր։
Որպես մարզիչ՝ Նիկիտա Սիմոնյանը երեք անգամ դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն, երեք անգամ էլ հաղթել է ԽՍՀՄ գավաթը։
1992 թվականից Նիկիտա Սիմոնյանը զբաղեցնում էր Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության փոխնախագահի պաշտոնը։
1973 թվականին Նիկիտա Սիմոնյանը՝ որպես Երևանի «Արարատ»-ի գլխավոր մարզիչ, հաղթել է ԽՍՀՄ առաջնությունն ու գավաթը։

На стадионе «Спартака» открылась мемориальная доска Никите Симоняну
Памятную именную табличку лучшего бомбардира в истории московского "Спартака" Никиты Симоняна открыли в субботу на "Лукойл-Арене"
На церемонии присутствовали дочь Симоняна Виктория, бывший главный тренер "Спартака" Олег Романцев, экс-футболист "Спартака" и председатель Союза ветеранов футбола России Александр Мирзоян.
Дочь Симоняна передала музею "Спартака" золотую медаль Героя Труда России. Звание было присвоено Симоняну 10 октября 2025 года.
Табличка располагается на трибуне А, которая также носит имя Симоняна.
Олимпийский чемпион в составе сборной СССР, легенда армянского футбола Никита Симонян ушел из жизни 23 ноября в возрасте 99 лет. Церемония прощания состоялась 27 ноября на «Лукойл Арене».
Никита Симонян — четырёхкратный чемпион Советского Союза, двукратный обладатель Кубка СССР в составе московского «Спартака», лучший бомбардир в истории московского «Спартака» со 160 голами. В составе сборной Советского Союза Никита Симонян завоевал золотую медаль Олимпиады в Мельбурне в 1956 году.
В качестве тренера Никита Симонян трижды становился чемпионом СССР и трижды выигрывал Кубок СССР.
С 1992 года Никита Симонян занимает пост вице-президента Российского футбольного союза.
В 1973 году Никита Симонян, будучи главным тренером ереванского «Арарата», выиграл чемпионат и Кубок СССР.