ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ հերթական բանակցություններն են անցկացրել
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի խաղաղության հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և նախագահի խորհրդական Ջարեդ Քուշները երկօրյա բանակցություններ են անցկացրել Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի և Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Անդրեյ Հնատովի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտը։
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած 6-րդ հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Ուկրաինայում կայուն խաղաղության հաստատման հնարավորությունները։
Ռուստեմ Ումերովը վերահաստատել է, որ Ուկրաինայի համար առաջնային է հակամարտության կարգավորումը, որը կպաշտպանի երկրի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, կապահովի ուկրաինացիների անվտանգությունը և կստեղծի ամուր հիմք երկրում ժողովրդավարության բարգավաճման համար։
Կողմերը քննարկել են ԱՄՆ-Ռուսաստան նույնանման հանդիպումների արդյունքները և քայլերը, որոնք կարող են հանգեցնել պատերազմի ավարտին։
Հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ և Ուկրաինայի պաշտոնյաներն ընդգծել են, որ իրական առաջընթացը հնարավոր է, եթե Ռուսաստանը պատրաստ լինի քայլեր ձեռնարկել կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
ԱՄՆ նախագահի խաղաղության հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և նախագահի խորհրդական Ջարեդ Քուշները ավելի վաղ Մոսկվայում հանդիպումներ էին ունեցել նաև Ռուսաստանի Դաշնության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։

США и Украина провели очередные переговоры о прекращении войны
Специальный посланник президента США по вопросам мира Стив Уиткофф и советник президента Джаред Кушнер провели двухдневные переговоры с секретарем Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустемом Умеровым и начальником Генерального штаба ВС Украины генералом Андреем Гнатовым.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Госдепартамент США.
На шестой встрече за последние две недели стороны обсудили возможности установления прочного мира на Украине.
Рустем Умеров подтвердил, что приоритетом для Украины является урегулирование конфликта, которое позволит защитить независимость и суверенитет страны, обеспечить безопасность украинцев и создать прочную основу для процветания демократии в стране.
Стороны обсудили результаты аналогичных встреч США и России и шаги, которые могли бы привести к прекращению войны.
В ходе встречи официальные лица США и Украины подчеркнули, что реальный прогресс возможен, если Россия будет готова предпринять шаги к установлению стабильного и прочного мира.
Специальный посланник президента США по вопросам мира Стив Уиткофф и советник президента Джаред Кушнер ранее встречались также с высокопоставленными российскими чиновниками в Москве.