Թրամփը ներկայացրել է իր վարչակազմի տեսլականն աշխարհում իրադրության շուրջ
ԱՄՆ-ն հրապարակել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի 33-էջանոց նոր Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը, որը ձևավորում է ամերիկյան արտաքին քաղաքականությունը՝ շեշտը դնելով Արևմտյան կիսագնդում գերիշխանության վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է POLITICO-ն։
Ռազմավարությունն առաջնահերթություն է տալիս սահմանային անվտանգությանը՝ միգրացիան և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը զսպելու համար, և կոչ է անում ԱՄՆ-ին ուժեղացնել ռազմական ներկայությունը Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի մերձակայքում:
Ռազմավարության մեջ նաև ուշադրություն է հատկացվում Չինաստանին։ Նշվում է, որ հարկավոր է պահպանել փոխադարձ շահավետ տնտեսական հարաբերություններ Պեկինի հետ։
Միևնույն ժամանակ, ըստ POLITICO-ի, փաստաթուղթը մեծապես անտեսում է այնպիսի տարածաշրջաններ, ինչպիսիք են Մերձավոր Արևելքը և Աֆրիկան:
Փաստաթղթում նշվում է, որ «Միացյալ Նահանգների հիմնական շահերից է բխում Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների արագ դադարեցման շուրջ բանակցություններ վարելը» և Եվրոպայի այլ երկրների հետ Ռուսաստանի բախման ռիսկը մեղմելը։
Ռազմավարությունում Եվրոպայի նկատմամբ քննադատական վերաբերմունք է դրսևորվում. նշվում է, որ եվրոպական հասարակությունները մշակութային և քաղաքական անկման մեջ են միգրացիայի և ծայրահեղ աջ քաղաքական կուսակցությունների «քաղաքական գրաքննության» պատճառով։
Աշխարհաքաղաքականությունից և անվտանգությունից բացի, Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ ընդգծվում է ավանդական ընտանիքների կարևորությունը։

Трамп представил видение своей администрации о ситуации в мире
Соединенные Штаты опубликовали 33-страничную новую Стратегию национальной безопасности администрации президента Дональда Трампа, которая определяет американскую внешнюю политику, подчеркивая доминирование в Западном полушарии. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание POLITICO.
В стратегии приоритет отдается безопасности границ для сдерживания миграции и наркотрафика, а также содержится призыв к Соединенным Штатам усилить свое военное присутствие вблизи Латинской Америки и Карибского бассейна.
В стратегии также уделяется внимание Китаю. Отмечается необходимость поддержания взаимовыгодных экономических отношений с Пекином.
В то же время, по данным POLITICO, в документе практически не рассматриваются такие регионы, как Ближний Восток и Африка.
В документе говорится, что «в интересах Соединенных Штатов — скорейшее прекращение боевых действий в Украине» и снижение риска конфликта России с другими европейскими странами.
В стратегии критически рассматривается Европа, отмечается, что европейские общества находятся в культурном и политическом упадке из-за миграции и «политической цензуры» крайне правых политических партий.
Помимо геополитики и безопасности, в Стратегии национальной безопасности подчеркивается важность традиционных семей.