Մերցը հայտարարել է, որ լուրջ է վերաբերվում ՌԴ ակտիվների առնչությամբ Բելգիայի մտահոգություններին
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ լուրջ է վերաբերվում սառեցված ռուսական ակտիվների վերաբերյալ Բելգիայի վարչապետ Բարտ դե Վևերի անհանգստություններին և նշել է, որ նրա հետ կքննարկի ՌԴ ակտիվների հնարավոր օգտագործման տարբերակներն Ուկրաինային օգնության համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այս մասին Մերցը հայտնել է Բեռլինում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Ես հետաձգել եմ իմ վաղվա ուղևորությունը Նորվեգիա, քանի որ վաղը երեկոյան ցանկանում եմ Բելգիայի վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հետ քննարկել, թե Եվրոպական խորհրդում ինչպես ապահովել ձայների մեծամասնություն իմ առաջարկության համար, որը Եվրոպական հանձնաժողովն արդեն վերածել է իրավաբանական տեքստի։ Դա հատկապես վերաբերում է Բելգիայի կառավարությանը, քանի որ ռուսական ակտիվների դեպոզիտարիա Euroclear-ը գտնվում է Բրյուսելում», - ասել է Մերցը Գերմանիայի դաշնային երկրամասերի վարչապետների հետ դեկտեմբերի 4-ին կայացած խորհրդակցություններից հետո։
Նա ընդգծել է, որ իր նպատակն է համոզել ոչ միայն Բելգիայի կառավարությանը, այլև Եվրոպական խորհրդին։ Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ քննարկումներն այժմ ընթանում են երկու մակարդակով։
«Մի մակարդակը եվրոպականն է», - նշել է նա։
Մերցը բացատրել է, որ անհրաժեշտ է Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ընդհանուր դիրքորոշումը։ Մասնավորապես, անհրաժեշտ է համաձայնության հասնել Բելգիայի հետ։
Դեկտեմբերի 4-ին Գերմանիայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչը լրագրողներին հայտնել է, որ Մերցի՝ դեկտեմբերի 5-ին պլանավորած ուղևորությունը Նորվեգիա հետաձգվել է: Դրա փոխարեն Գերմանիայի կանցլերը դեկտեմբերի 5-ի երեկոյան կմեկնի Բելգիա՝ այդ երկրի վարչապետ Բարտ դե Վևերի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ աշխատանքային ընթրիքի: Բանակցություններում սպասվում է Կիևի համար «ռեպարացիոն վարկի» սխեմայով ռուսական ակտիվների բռնագրավման թեմայի քննարկումը:

Мерц серьезно относится к опасениям Бельгии в отношении российских активов
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что он серьёзно относится к обеспокоенности премьер-министра Бельгии Барта де Вевера по поводу замороженных российских активов и обсудит с ним варианты использования российских активов для показания помощи Украине. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, Мерц заявил об этом на пресс-конференции в Берлине.
“Я отложил свою завтрашнюю поездку в Норвегию, поскольку завтра вечером хочу обсудить с премьер-министром Бельгии и председателем Еврокомиссии, как обеспечить большинство голосов в Европейском совете для моего предложения, которое Еврокомиссия уже перевела в юридический текст. Это особенно касается правительства Бельгии, поскольку Euroclear, депозитарий российских активов, находится в Брюсселе”, — заявил Мерц после консультаций с премьер-министрами федеральных земель Германии 4 декабря.
Он подчеркнул, что его цель — убедить не только правительство Бельгии, но и Европейский совет. Глава правительства Германии отметил, что в настоящее время обсуждения ведутся на двух уровнях.
“Один уровень — это европейский уровень”, — отметил он.
Мерц пояснил, что необходима общая позиция глав государств и правительств Евросоюза. В частности, необходимо достичь соглашения с Бельгией.
4 декабря представитель кабинета министров Германии сообщил журналистам, что запланированная на 5 декабря поездка Мерца в Норвегию отложена. Вместо этого канцлер Германии вечером 5 декабря отправится в Бельгию на рабочий ужин с премьер-министром этой страны Бартом де Вевером и председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен. Ожидается, что на переговорах будет обсуждаться вопрос об изъятии российских активов в рамках программы “репарационного кредита” для Украины.