ԵՄ-ն վերահաստատել է իր հաստատուն աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին. ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհուրդն ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում առկա նշանակալի պահը, վերահաստատել է ընդհանուր արժեքները և ընդունել նոր՝ «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը»՝ սահմանելով համագործակցության հավակնոտ առաջնահերթություններ և նշանավորելով երկկողմ հարաբերությունների խորացման ու զարգացման կարևոր փուլ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից՝ ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն:
Երկու կողմերը նշել են 2026 թվականի մայիսին կայանալիք Հայաստան-ԵՄ գագաթաժողովի կարևորությունը՝ որպես երկկողմ գործընկերության հետագա ամրապնդման ևս մեկ ձեռքբերում:
ԵՄ-ն ողջունել է ս.թ. օգոստոսին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արձանագրված պատմական հանգրվանը, այդ թվում՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումը։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր ամուր աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա ամրապնդմանը և ինստիտուցիոնալիզացմանը։ Երկու կողմերն ընդգծել են հաշտեցման ջանքերի հումանիտար բաղադրիչը, և Հայաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ԵՄ-ին՝ ականազերծմանն ուղղված աջակցության ավելացման համար։
Հայաստանը ողջունել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ խթանելու տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը: Երկու կողմերը համաձայնել են խորացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի «Համաշխարհային դարպաս» նախաձեռնության և միջտարածաշրջանային փոխկապակցվածության օրակարգի միջոցով՝ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը համահունչ։
ՀՀ-ն և ԵՄ-ն ողջունել են «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագրի վավերացումը, որը նոր հնարավորություններ է բացում միջազգային ճգնաժամային կառավարման առաքելությունների ոլորտում առավել խորը և ակտիվ համագործակցության համար։
Կողմերը ողջունել են վիզաների ազատականացման երկխոսության առաջընթացը: Նրանք նաև ողջունել են 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի պաշտոնական փոխանցումը՝ որպես առանց վիզայի ճանապարհորդության ապահովման ուղղությամբ կարևորագույն հանգրվան։
Հայաստանը և ԵՄ-ն վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքներին, իրավունքի գերակայությանը և ժողովրդավարական արժեքներին։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր հաստատուն աջակցությունը Հայաստանի համապարփակ քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու Հայաստանի ջանքերին։
Գործընկերության խորհուրդը վերանայել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկումը՝ նշելով Հայաստանի շարունակական հանձնառությունը, գրանցված առաջընթացը և խրախուսելով հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգի հետևողական իրագործումը: Նոր ընդունված Ռազմավարական օրակարգը կծառայի որպես ՀԸԳՀ-ի ողջ ներուժը բացահայտելու ուժեղ խթան։
Հայաստանը և ԵՄ-ն ողջունել են 270 միլիոն եվրոյի «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի միջոցով ձեռք բերված առաջընթացը և քննարկել են «Համաշխարհային դարպաս» նախաձեռնության շրջանակներում ներդրումների միջոցով հասանելի հետագա հնարավորությունները։ Նրանք նաև ողջունել են բարձր մակարդակի քաղաքականության երկխոսության մեկնարկը:
Երկու կողմերը քննարկել են նաև գործընկերության առանցքային ռազմավարական ոլորտներում ներդրումների ընդլայնման, ներառական տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, տնտեսական դիվերսիֆիկացման և առևտրի, թվային ու կանաչ անցման, էներգետիկ անվտանգության և կլիմայի ոլորտում համագործակցության խթանման ուղիները: Կողմերը համաձայնեցին միասին աշխատել՝ զգալիորեն ավելացնելու և հեշտացնելու/դյուրացնելու Հայաստանի արտահանման կառուցվածքի դիվերսիֆիկացումը, ներառյալ նոր արտադրանքի արտահանումը ԵՄ շուկա, և խորացնելու համագործակցությունը Էներգետիկ համայնքի և Հայաստանի միջև:
ԵՄ-ն դրականորեն նշել է Հայաստանի խորհրդարանի կողմից 2025 թվականի մարտի 26-ին «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումն՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը վկայում է Հայաստանի՝ ընդհանուր եվրոպական արժեքներին հանձնառության և Միության հետ ինտեգրումը խորացնելու ձգտման մասին։
Եվրոպական միությունը վերահաստատել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը Ռուսաստանի՝ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի պատերազմի վերաբերյալ: Երկու կողմերը ողջունել են Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և արդար ու տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ձեռնարկվող ընթացիկ ջանքերը։
Գործընկերության խորհրդի նիստը նախագահել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: ԵՄ պատվիրակությունը ղեկավարել է ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը՝ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ:

По итогам 6-го заседания Совета партнерства ЕС-Армения принято совместное заявление
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Совет партнерства подчеркнул активную динамику отношений между ЕС и Арменией, подтвердил общие ценности и принял новую «Стратегическую повестку дня партнерства ЕС-Армения», которая устанавливает амбициозные приоритеты сотрудничества и знаменует собой важный шаг в углублении и развитии двусторонних связей.
Стороны отметили важность предстоящего саммита ЕС-Армения в мае 2026 года как еще одной важной вехи для дальнейшего укрепления партнерства.
ЕС приветствовал историческое достижение, достигнутое Арменией и Азербайджаном на Вашингтонском мирном саммите в августе прошлого года, включая парафирование «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношениях» между Арменией и Азербайджаном. ЕС вновь заявил о своей решительной поддержке дальнейшей консолидации и институционализации мира между Арменией и Азербайджаном. Стороны подчеркнули гуманитарное измерение усилий по примирению, а Армения выразила признательность ЕС за возросшую поддержку в вопросе разминирования.
Армения приветствовала готовность ЕС развивать региональную взаимосвязанность. Обе стороны договорились углубить сотрудничество в рамках инициативы ЕС «Global Gateway» и повестки развития межрегиональной взаимосвязанности в соответствии с инициативой Армении «Перекресток мира».
ЕС и Армения приветствовали ратификацию рамочного соглашения об участии в CSDP, которое открывает новые возможности для более глубокого и активного сотрудничества в области международных миссий по урегулированию кризисов.
Стороны приветствовали прогресс в диалоге по либерализации визового режима. Они также приветствовали официальную передачу 5 ноября 2025 года Плана действий по либерализации визового режима как ключевого этапа на пути к безвизовому режиму.
ЕС и Армения подтвердили свою приверженность правам человека, верховенству права и демократическим ценностям. ЕС подтвердил свою неизменную поддержку комплексной программы политических и экономических реформ Армении и ее усилий по противодействию гибридным угрозам.
Совет партнерства рассмотрел ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией (CEPA), отметив неизменную приверженность Армении и достигнутый прогресс, а также призвав к реализации амбициозной программы реформ. Недавно принятая Стратегическая повестка дня послужит катализатором для раскрытия полного потенциала CEPA.
ЕС и Армения приветствовали прогресс в реализации Плана по повышению устойчивости и росту стоимостью 270 миллионов евро и обсудили дальнейшие возможности, открывающиеся благодаря инвестициям в рамках программы Global Gateway. Они также приветствовали запуск Диалога высокого уровня по вопросам политики.
Стороны также обсудили пути увеличения инвестиций в ключевые стратегические направления партнерства, развития инклюзивной региональной взаимосвязанности, экономической диверсификации и торговли, цифрового и «зеленого» перехода, энергетической безопасности и сотрудничества в области климата. Они договорились о совместной работе над значительным расширением и содействием диверсификации структуры экспорта Армении, включая экспорт новых товаров на рынок ЕС, а также об активизации сотрудничества между Энергетическим сообществом и Арменией.
ЕС положительно оценил принятие парламентом Армении 26 марта 2025 года закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», подчеркнув, что этот шаг демонстрирует неизменную приверженность Армении общим европейским ценностям и ее стремление к углублению интеграции с ЕС.
ЕС подтвердил свою принципиальную позицию в отношении агрессивной войны России против Украины. Обе стороны приветствовали текущие усилия по прекращению боевых действий в Украине и достижению справедливого и прочного мира.
Совет партнерства возглавил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. Делегацию ЕС возглавила верховный представитель Кая Каллас, к которой присоединилась комиссар по вопросам расширения Марта Кос.