ԵՄ-ն նախատեսում է ստեղծել արբանյակային հետախուզության նոր ցանց
Եվրամիությունը (ԵՄ) նախատեսում է 2026 թվականին մշակել և գործարկել հետախուզական արբանյակների նոր ցանց՝ 1,2 միլիարդ եվրո արժողությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Euractiv հարթակին տված հարցազրույցում հայտարարել է պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով եվրահանձնակատար Անդրյուս Կուբիլյուսը։
Նշվում է, որ Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ԵՏԳ) անդամ երկրները համաձայնության են եկել այդ նախագծի համար հատկացնել 1,2 միլիարդ եվրո։ Հարթակի տվյալներով՝ այդ արբանյակները կկարողանան Երկրի մակերևույթի բարձր հստակության լուսանկարներ անել մոտավորապես 30 րոպե միջակայքով։

ЕС планирует создать новую сеть спутниковой разведки
Европейский союз (ЕС) планирует разработать и запустить в 2026 году новую сеть разведывательных спутников стоимостью 1,2 млрд евро. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил еврокомиссар по обороне и космосу Андрюс Кубилюс в интервью платформе Euractiv.
Отмечается, что государства-члены Европейского космического агентства (ЕКА) договорились выделить 1,2 млрд евро на этот проект. По данным платформы, эти спутники смогут делать снимки поверхности Земли в высоком разрешении с интервалом примерно 30 минут.